Виляреал и АПОЕЛ наваксаха, Динамо (Загреб) за първи път в Лигата

"Жълтата подводница" се мъчи 50 минути с датската крепост, но накрая успя да я разруши Снимка: Getty Images

Испанският Виляреал не позволи изненада и отстрани датския Одензе по пътя си към групите на Шампионската лига. След сензационното 0:1 преди седмица "Жълтата подводница" вкара три безответни гола на реванша на "Ел Мадригал" и вече чака жребия за следващия етап от надпреварата в четвъртък.

Успехът за иберийците обаче не дойде така лесно. Цяло първо полувреме домакините се мъчеха с датската защитна стена и вратаря Веселс, който правеше чудеса от храброст.

Чак в 50-ата минута стражът на гостите капитулира, когато Джузепе Роси засече от непосредствена близост едно центриране във вратарското поле. Веселс успя да реагира, но само отклони топката в собствената си мрежа.

В 66-ата отново Роси възпламени трибуните, като с красив изстрел от въздуха засече дълго подаване в горния десен ъгъл.

Ситуацията за Одензе стана невъзможна в 71-ата минута, когато Кадрии получи втори жълт картон и бе изгонен. Шест по-късно червен картон бе показан и на Валеро за глупав удар с глава край тъчлинията при спряла игра.

Класиката в срещата бе оформена в 82-ата минута от Карлос Марчена, но и с помощта на неумелата намеса на Веселс.

Кипърският първенец АПОЕЛ също навакса минималния си пасив от Краков и отстрани Висла след 3:1 на стадион "ГСП" в Никозия. Цял мач за гостите игра националът Цветан Генков, който ще се задоволи с участие в групите на Лига Европа.

Нелеп автогол на вратаря Парейко изведе в 29-ата минута домакините напред, а Айлтон удвои в 54-ата. Висла успя да върне едно попадение чрез Вилк в 71-ата минута, което означаваше класиране за първи път в групите на Шампионската лига.

Не така обаче мислеха от АПОЕЛ и в 87-ата минута Айлтон отбеляза втория си гол в срещата, с който прати тима за втори път сред най-големите.

За първи път в груповата фаза попада Динамо (Загреб). Хърватите имаха солидна преднина от три гола след 4:1 срещу Малмьо на "Максимир", но тази вечер сериозно потрепереха за историческото си класиране.

След получен червен картон на Вършалко в 50-ата минута домакините натиснаха здраво и буквално натикаха своя съперник в неговата половина до самия край.

Вилтон Фигейредо даде надежда за Малмьо в 69-ата, а Понтус Янсон съвсем наелектризира трибуните в 86-ата. Опълчението на Динамо обаче свърши работа и устиска до последния съдийски сигнал.

Най-драматично бе в Генк, където местният едноименен отбор изхвърли израелския Макаби (Хайфа) след изпълнение на дузпи. След дублиране на резултата от първата среща с обратен знак двата тима не успяха да си отбележат гол в продълженията, а при дузпите вратарят Кьотелес отчая гостите с две виртуозни спасявания и заедно с останалите от тима заслужено ликуваше.

В най-безинтересния мач, където интригата отсъстваше, Байерн победи ФК Цюрих с 1:0 след попадение на Гомес и след 2:0 от мача в Мюнхен спокойно продължава напред.