Тийнейджър се подигра с Матеусовата команда

Голът на Иван Иванов бе единственото хубаво нещо за нашите в Базел Снимка: Blick
Голът на Иван Иванов бе единственото хубаво нещо за нашите в Базел

Отборът на Швейцария бе поредният, който се разправи с нашите национали в квалификациите за Евро 2012. "Кръстоносците" по подобие на колегите си от Англия също съумяха да ни вкарат три гола, като разликата този път бе, че ние се отчетохме с един.

19-годишният етнически косовар Джердан Шакири буквално сам се подигра с целия ни отбор, като наниза и трите попадения в мрежата на Николай Михайлов.

Мачът обаче започна изненадващо добре за България, като след по-активна игра и по-притеснителна от страна на домакините стигнахме до откриване на резултата.

Това се случи в 9-ата минута, когато след изпълнение на ъглов удар отдясно Цветан Генков отправи изстрел с глава, който бе с мъка отразен от Беналио. До топката в малкото наказателно поле обаче пръв стигна Иван Иванов и на празна врата реализира.

Постепенно швейцарците осъществиха натиск. Той даде резултат непосредствено преди края на първото полувреме. Двойно подаване между Шакири и Дердийок завърши с кинжален изстрел на първия в левия на Михайлов ъгъл пред безпомощните погледи на буквално половината отбор, изгледал цялата атака отблизо.

Съпротивителните сили на нашите съвсем изчезнаха след почивката, а безумните смени на Лотар Матеус допълнително улесниха домакините да направят обрата пълен.

В 62-ата минута Швейцария предприе бърза атака през центъра, след което топката отиде вдясно към Шакири. Тийнейджърът я овладя, мина леко вляво и я прати в далечния ъгъл за 2:1.

Три по-късно плачещият за втори жълт картон цял мач Живко Миланов най-накрая го получи. Друг е въпросът какво гледа през цялото това време Матеус от скамейката.

Накрая остана време и за трети гол, отново дело на косовара, който бе след великолепен изстрел извън наказателното поле и последвал рикошет в напречната греда.

Последният мач за България в тази тотално провалена кампания е на 11 отктомври, когато приемаме Уелс в зловеща и кървава битка за оставане на предпоследното място в групата.

В другия мач от групата "драконите" загубиха с минималното 0:1 при гостуването си на Англия на "Уембли". Голът бе дело на Ашли Йънг в 35-ата минута.

С тази си победа играчите на Фабио Капело почти си подпечатиха визите за Полша и Украйна догодина, като в последния им мач срещу Черна гора в Подгорица им е необходима само една точка.