Люис Хамилтън тръгва пръв в Малайзия

Хамилтън спечели втора поредна квалификация този сезон

Британската звезда на Mercedes Люис Хамилтън ще стартира от първа позиция в утрешната Гран при на Малайзия, втори кръг от световния шампионат във Формула 1 за сезон 2014. Хамилтън отпадна в Австралия преди две седмици въпреки че и там спечели квалификацията, но двамата със съотборника му Нико Розберг, който спечели в Мелбърн доминираха по-голямата част от квалификацията на „Сепанг".

За място на първа редица се пребори световният шампион Себастиан Фетел, който остана на 0,055 секунди от Хамилтън, а в с обиколка в самия край на квалификацията Розберг измести Фернандо Алонсо от третото място, но заради дъжда и мократа писта нямаше как да се надява на нещо повече, тъй като остана на над 0,6 секунди от съотборника си.

Квалификацията започна малко след края на силния дъжд, изсипал се над „Сепанг". В самото начало на първата част пилотите, водени от звездите на Mercedes Хамилтън и Розберг имаха време за по една бърза обиколка преди отново да завали по-силно. След това обаче дъждът спря и в последните минути на първата част отново имаше условия за бързи обиколки - така Дженсън Бътън се спаси от изпадане, а Себастиан Фетел изскочи на трето място в класирането. До края на първата част начело останаха Розберг и Хамилтън, разделени от едва 0,019 секунди, а Фетел беше на почти половин секунда зад тях.

50 секунди преди края на първата част сесията беше прекратена заради тежката катастрофа на дебютанта на Caterham Маркус Ериксон., който се бореше да се отлепи от последното място. Пилотът се оказа невредим, след като излетя от пистата с висока скорост при атаката на бърз завой.

Малко след началото на втората част, отново при лек дъжд, в завой №9 се удариха Даниил Квят и Фернандо Алонсо, като испанецът се прибра в бокса с поражения по предното ляво окачване. Сесията отново беше спряна за няколко минути, докато бъде разчистен завоят, а в това време механиците на Ferrari оправиха колата на Алонсо и го върнаха на пистата - впечатляваща работа в бокса на Скудерията.

За втората част дъждът остана непостоянен и единствен Хамилтън успя да запише време под 2 минути за обиколка и взе първото място като изпревари съотборника си Розберг.