Владимир Илиев е българският спортист на годината

Владимир Илиев става вторият български биатлонист след Екатерина Дафовска, който печели приза Снимка: Getty Images

Владимир Илиев е българският спортист на годината за 2019-а.

Биатлонистът беше обявен за най-добър спортист на България на церемонията в зала "Асикс Арена" тази вечер.

Илиев стана световен вицешампион през 2019-а и така пренаписа историята на българския биатлон с първо подобно постижение при мъжете. 32-годишният Илиев спечели сребърен медал в индивидуалния старт на 20 км на шампионата на планетата в Йостерсунд (Швеция).

Победителят не присъства на днешната церемония, тъй като е във Франция за старт от Световната купа, а наградата му прие президентът на българската федерация по биатлон Екатерина Дафовска. Илиев е вторият състезател по биатлон след Дафовска, който става спортист номер 1 на България.

На второ място в анкетата остана спринтьорката Ивет Лалова, а челната тройка беше допълнена от тенисиста Григор Димитров.

Лалова взе още една награда - тя стана победител в проведения за първи път вот сред феновете.

В 62-ото издание на церемонията "Спортист на годината" бяха раздадени и още награди, като отличията за отбор и треньор номер 1 обра художествената гимнастика.

Отбор на годината станаха гимнастичките от българския ансамбъл в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова. Те спечелиха бронзовите медали в многобоя и сребро на топки на Световното първенство по художествена гимнастика в Баку. Момичетата от ансамбъла взеха доста медали и в различни състезания от Световната купа.

Треньор на годината стана треньорката на гимнастичките Весела Димитрова.

Спортист на годината с увреждания е лекоатлетът Християн Стоянов. 21-годишният габровец, който има увреждане на дясната ръка, се състезава в бягането на 800 и 1500 метра, а през ноември стана световен шампион на 1500 метра.