Топ 10 шедьоври на десетилетието

На 17 април 2009 г. Гонзо вкара два гола за победата на Левски над Литекс с 2:1 в един от шедьоврите в А група Снимка: BGNES

10. Славия - Локомотив (Пловдив) 1:3
9 май 2010, „Овча Купел"

Възроденият тим на смърфовете оцелява в А група след екшън в стил „Чемпиъншип". Невероятна драма пред 34 хиляди под полите на Витоша в n-ия дебют на Зума като треньор на Локото. Бъдещата звезда на Левски Гара Дембеле дава заявка за титулярно място за Франция с виртуозен гол с глава след центриране на Електричката. Унгарецът Габор Ерош върти фаул като Меси за 2:0, но драмата става пълна, когато белия Малдини - Йордан Петков, засича за 1:2. Европа трепери от вълнение, но 5 минути преди края Електричката спира порива на Старата госпожа. Локо остава, Коко - също.

9. Беласица - Литекс 2:3
5 ноември 2006, „Цар Самуил"

Петрич е покосен. Драмата слага началото на края на елитната мечта на Бела. На „Цар Самуил" така и не се отърсват от шока, че тимът изпуска преднината от два гола до 27-ата минута. В 36-ата минута ловешкият Неста Живко Желев намалява след необичайно груба грешка на отбраната на домакините. На почивката превъзбуденият Горан Петров пие чай с мента за успокоение на нервите в компанията на Ангел Бончев. И това не помага - Манолев от воле и отново Желев със зрелищна странична ножица носят историческия обрат за Литекс.

8. Локомотив (Пловдив) - Локомотив (София) 1:2
6 март 2008, „Лаута"

Ясен Петров, Атанас Узунов и Христо Бонев вкупом не успяват да поднесат на смърфиета (Галя Топалова) задоволително обяснение за получения обрат от 1:0 на полувремето до 1:2 и в резултат генсекът влиза в ролята на Матросов и поема отговорността. Екипът е разбит, всички на Лаута са потресени от невървежа. Капитанът Краси Димитров е толкова съкрушен, че се налага смърфиета да го пусне в отпуска.

7. Литекс - Левски 1:2
17 април 2009, Ловеч

Последният епичен мач на Терминатора Гонзо. На куц крак, със или без маска, Иванов попилява отбраната на доскорошния си гуру Мъри с два гола в сърцето на революционната столица на Дякона. Левски съвсем доближава лидера ЦСКА. Тласъкът от звездния успех в Ловеч стига за синята титла въпреки сензационната издънка срещу Пирин за Купата. Литекс пък се отсрамва пред хилядите си фенове с трофея в същия турнир. Слава има за всички.

6. Локомотив (Пловдив) - Пирин 4:4
11 май 2005, „Лаута"

Дори мощната градушка не успява да потуши устрема на двете атаки в един от великите голови екшъни в историята на футбола. Дори реферът е завладян от ентусиазма и въпреки пороя разпорежда теренът да бъде разчертан с конец, но мачът да се състои. Въодушевлението по трибуните е невиждано, радостта блика в неспирен смях. За домакините по два гола бележат Мартин Камбуров и Явор Въндев, а герои за орлетата са Златинов и Постоловски.

5. Ботев (Пловдив) - Беласица 5:0
27 септември 2008, „Христо Ботев"

Изключителната игра на "канарчетата" и ритъмът на попаденията във вратата на петричани карат дори европейските институции да се развълнуват от двубоя. 3:0 на почивката, 5:0 в края - красота. И как иначе - този мач е запазена територия за естетите в играта. Три години по-рано при 4:0 за Бела петричани толкова се разнежват от изящната, но безрезултатна игра на канарчетата, че сами си вкарват за 1:4...

4. Вихрен - ЦСКА 1:4
22 април 2009, Сандански

Армейците гостуват на интернационалния тим на Вихрен на неутрален терен в Кюстендил и с безбожно класна игра в атака карат Коко Динев да преосмисли бизнес стратегията си. Много скоро инвеститорът ще се насочи към Пловдив, за да реализира мащабните си проекти. Особено драматични и превратни за философията на Динев са последните 10 минути, в които той вижда как червените разпиляват отбраната на тима му, а Сашо Тонев прави мача на живота си. За награда е пратен в балканската Барса - Сливен.

3. Родопа - Левски 1:2
18 април 2005, Смолян

„Постигнахме важна, но много измъчена победа, която изтормози и феновете ни. Слава Богу, че не предаваха мача по телевизията, та да се изложим пред цяла България", отронва Тодор Батков, но не е прав. Вероятно заради емоциите. Разбираме го. Не е лесно да потиснеш чувствата след гол в 97-ата минута, при това на звезда като Бабангида срещу гранд като Родопа, при това като гост. Вероятно също повлиян от силните усещания, реферът Георги Игнатов забравя да свири края на мача в 95-ата.

2. Спартак (Варна) - Беласица 3:3
11 ноември 2006, Варна

Ненадмината по своя драматизъм класика. Куршумът Ду Бала се оказва неудържим за домакините през първото полувреме. Бразилецът мушка два гола, но след почивката Боби Георгиев връща соколите в играта, а малко след него Николай Филипов изравнява с грациозна задна ножица. Мексиканската вълна по трибуните на Коритото обаче е пресечена още в следващата атака от Венци Иванов. Едва в заключителните секунди Тодор Радомиров съумява да изравни. Съотборниците му са толкова изтощени психически, че нямат сили дори да го прегърнат.

1. Левски - Локомотив (Мездра) 3:1
24 април 2009, „Георги Аспарухов"

В часовете преди мача никой в София не подозира какъв виртуозен обрат ще сътворят сините герои. Тодор Батков е толкова притеснен от класата на съперника, че бяга зад граница и слуша мача по телефона. След атака с 32 последователни точни паса Красимир Георгиев открива за гостите, а бурният натиск на Левски до почивката не дава резултат. Чак след нея головете заваляват. Тимът на Кокала доказва величието си. Играчите му се раздават до последна капка, а след края лежат от изтощение под бурните аплодисменти на претъпканите трибуни. Невиждано шоу по пътя към епичната 26-та шампионска титла.