Шест от шест за Надал на „Ролан Гарос”

Рафаел Надал за шести път спечели трофея на "Ролан Гарос" Снимка: Getty images
Рафаел Надал за шести път спечели трофея на "Ролан Гарос"

Лидерът в световната ранглиста при мъжете Рафаел Надал спечели тазгодишното издание на втория за годината турнир от Големия шлем - „Ролан Гарос". На финала в Париж испанецът се наложи със 7:5, 7:6, 5:7, 6:1 над Роджър Федерер. Двубоят на корт „Филип Шатрие" бе прекъснат заради дъжд за 10 минути, но дори паузата не успя да попречи на Надал да стигне до успеха.

За испанеца това е шеста победа на „Ролан Гарос", с което той изравни рекорда на Бьорн Борг за успехи във френската столица. В последните седем години Надал участва в шест финала в Париж и спечели и шестте. Испанецът не стигна до спор за трофея единствено през 2009 г. когато загуби на четвъртфинал от Робин Сьодерлинг

Това е 10-и трофей от Големия шлем в кариерата на Рафа, с което той се присъедини към едва шестимата тенисисти в историята на тениса, печелили 10 или повече титли на турнири в престижната верига. Със същия брой трофеи е и Бил Тилдън, с 11 са Бьорг и Лейвър, Рой Емерсън е с 12, Сампрас е с 14, а рекордьор е загубилият днешния финал Федерер с 16.

За швейцареца това бе пети финал на „Ролан Гарос" и четвърта загуба от Надал. Общо Роджър има 17 поражения в мачовете си срещу този съперник и едва осем победи. Федерер все още няма победа над Надал през 2011 г. Във финалите на турнирите от Големия шлем балансът е 6:2 победи в полза на испанеца.

Това е петият пореден турнир от престижната верига, в който Роджър не успя да спечели трофей. Последната му купа от Големия шлем е от януари 2010 г. когато триумфира на Откритото първенство на Австралия.

Швейцарецът започна силно днешната среща и поведе с 5:2. Последваха седем последователни гейма за Надал и испанецът поведе с 1:0 сета и 2:0 във втория. Предимството на Рафа се задържа до 5:4 когато срещата бе спряна. След кратката почивка Федерер вкара втората част в тайбрек, но отстъпи след 7:3 точки в решителния 13 гейм. Надал поведе и в третата част, но допусна обрат и успех за Федерер. В последния гейм обаче испанецът бе безпощаден и стигна до успеха.

Победата ще му запази и първото място в ранглистата. От утре обаче преднината му пред Новак Джокович ще бъде само 45 точки. Съдбата на лидерската позиция ще бъде решавана на турнира „Уимбълдън" в края на юни.