Уругвай излиза за първа победа срещу Германия

Форлан ще стисне зъби и ще поведе отбора си в битката за третото място въпреки травмата, която получи на полуфинала с Холандия Снимка: getty images

Днес от 21:30 ч. на ст. "Нелсън Мандела Бей" в Порт Елизабет Уругвай и Германия ще подгреят света за утрешния финал на Мондиал 2010. "Селесте" и Бундестима излизат в сблъсък, който ще реши съдбата на бронзовите медали.

Двата отбора имат традиция да се срещат по мондиалите, като това се е случвало на четвъртфинала през 1966, именно на малкия финал през 1970 и в предварителните групи през 1986 г. Германия печели в първите два случая, а резултатът от последния мач е 1:1. Статистиката е на страната на немците и в приятелските срещи, като общата равносметка от всички мачове между двете страни е 6 победи за тях и 2 равенства при голова разлика 23:5!

Двукратният световен шампион Уругвай не бе стигал до полуфинал от 30 години, след като се класира четвърти на Мондиал'70. Трикратният първенец Германия пък има възможност за второ поредно световно първенство да се класира на трето място. Немците взеха и сребърни медали през 2002 г.

Пътят на Уругвай до полуфиналите не бе особено труден, тъй като в предишните два кръга латиноамериканците срещнаха отборите на Южна Корея и Гана. Днешният им съперник за третото място трябваше да преодолее далеч по-трудни опоненти в лицето на Англия и Аржентина.

Мечтите и на двете страни обаче се сблъскаха със суровата реалност, след като националите им бяха надиграни от Холандия и Испания, които не оставиха съмнение, че заслужават повече да играят на финал.

Въпреки това и в Германия, и особено в Уругвай, имат основание да са горди със своите футболисти, които надминаха очакванията за представянето си в Южна Африка. И двата тима имат голям потенциал, който им дава право да мечтаят за нещо повече на следващия шампионат през 2014 в Бразилия.

Мачът тази вечер е по-специален за немския нападател Мирослав Клозе, отколкото за всеки друг, тъй като в него той ще има шанс да изравни или дори да подобри рекорда на Роналдо за най-много голове на световни първенства. Клозе има 14 до момента, докато бразилецът е реализирал 15. Голмайсторът от Бундестима обаче е с травма на гърба и до последно мястото му в стартовия състав ще е под въпрос.

Полузащитниците Месут Йозъл и Сами Кедира също имат леки проблеми, но със сигурност ще играят. Томас Мюлер се завръща след наказание и ще излезе като титуляр на мястото на Пьотр Троховски, който игра при загубата срещу Испания. Атакуващият полузащитник на Байерн най-вероятно ще спечели наградата за най-добър млад футболист на първенството, а срещу Уругвай ще гони и голмайсторско отличие, тъй като има 4 попадения до момента, с 1 по-малко от водачите в класацията на стрелците Вия и Снайдер. Друга промяна в стартовия състав в сравнение с последния мач е вероятно да настъпи с влизането на Марсел Янсен в защита на мястото на Жером Боатенг.

При уругвайците контузен е Валтер Гаргано, който ще бъде заменен от Алваро Фернандес. Капитанът Диего Лугано се завръща в отбраната след наказание и това означава, че Диего Годин отново сяда на пейката. Още по-добра новина за "небесните" е изтичането на наказанието на Луис Суарес за червения му картон, след като спаси с ръка гол на Гана в последната минута на продълженията на четвъртфинала. Колегата му в нападение - звездата на отбора Диего Форлан, който също както Мюлер има 4 гола до момента, получи травма в миналия мач с Холандия, но най-вероятно ще стисне зъби и ще играе.