Панатинайкос за шести път стана шампион на Европа

Отборът на Панатинайкос спечели тазгодишното издание на Евролигата по баскетбол Снимка: getty images
Отборът на Панатинайкос спечели тазгодишното издание на Евролигата по баскетбол

Гръцкият Панатинайкос спечели за шести път в историята си Евролигата - най-силният европейски клубен турнир по баскетбол. На финала в зала „Палау Сан Жорди" в Барселона Панатинайкос би със 78:70 Макаби (Тел Авив).

За гърците, водени от сръбската легенда Желко Обрадович, това е трета титла в последните пет сезона. За наставника това пък е девето подобно отличие в кариерата му. За 20 години той участва в 12 финала и спечели 6 от тях именно с Панатинайкос.

Най-резултатен за победителите беше Майк Батист с 18 точки и 6 борби, Димитрис Диамантидис добави 16 точки, 9 асистенции и 5 борби, а Дрю Никалъс завърши с 14 за успеха на състава от Атина.

Чък Ейдсън наниза 17 точки и овладя 7 борби, Дейвид Блътентал добави 14 точки, а Лиор Елиаху и Джереми Парго се отличиха с по 12 точки при загубата на Макаби.

По пътя си към титлата Панатинайкос отстрани на четвъртфинал  миналогодишния шампион Барселона и Монтепаски (Сиена) на полуфинал. Макаби се справи с другия гръцки отбор Олимпиакос и с Реал (Мадрид).

В каталунската столица двата тима си оспорваха трофея почти пред своя публика след като в залата имаше 7000 фенове пропътували разстоянието от Гърция до Испания и още толкова привърженици от Израел. До безредици обаче не се стигна.

Бронзовите медали в турнира станаха притежание на Монтепаски (Сиена). В малкия финал тимът се наложи с 80:62 над Реал (Мадрид).