Седмица година храни

Жозе Моуриньо и Реал навлизат в най-важната седмица за тях този сезон Снимка: Corriere.it
Жозе Моуриньо и Реал навлизат в най-важната седмица за тях този сезон

Сезонът да приключи за Реал на 5 март? Нечувано. Да, но не и невъзможно...

Следващите 7 дни ще дадат вид на сезона на Реал (Мадрид) и ще решат бъдещето на поне един от португалската двойка Жозе Моуриньо-Кристиано Роналдо. Странно го „измисли" програмата на Реал - всичко да се сведе до 3 жестоки мача за седмица. Напрежението е огромно, точно като за Специалния.

Във вторник вечер, 26 февруари, Реал отива на стадион „Камп ноу" в реванш за Купата на краля. Не носи в автобуса аванс, стигна само до 1:1 у дома. Ще има едно-две неща наум, но трябва да се хвърли здраво и безрезервно, защото това е полуфинал и елиминиране на Барса ще значи почти сигурен трофей. При цялото ни уважение към Атлетико и Севиля (това е другата двойка, 2:1 за мадридчани в първия мач), носителят на купата на 99 процента ще бъде излъчен на „Камп ноу".

Реал няма шанс да спечели първенството, където даже е трети в класирането след Барса и Атлетико. Купата е съвсем реалистичен път към частично спасение на сезона.

В събота идва ново Класико - този път у дома, за първенство. Това се очертава да е един неособено значим мач, който Жозе Моуриньо може дори да си позволи (кощунствено) да отпише. Да даде почивка на асове, да освежи отбора. Защото следващия вторник Реал отива на „Олд Трафорд" пак след 1:1 у дома, за да играе реванш от осминафиналите в Шампионската лига срещу Юнайтед. 7 дни, 3 ужасни изпитания. Или чудесни, ако бъдат спечелени. Тази седмица ще оформи картинката от сезона на Специалния и неговия „балет". Следващата сряда Жозе, Кристиано и цялата звездна компания може да се събудят извън всички турнири, освен Примера дивисион. Там медали за трето и второ място не дават... Това ще значи провал. Но...

Да плашиш Моуриньо с напрежение и навързани един след друг тежки мачове е смешно. Той е като риба във вода в тази обстановка. Историята го доказва.

През 2004 г. неговият Порто влезе в един неприятен цикъл в края на април. Тимът загуби 2 и завърши наравно в 2 от последните 5 мача в първенството. Водеше обаче с доста точки, а и преследвачите се бяха отказали и титлата не избяга. На 4 май Порто удари с 1:0 Депортиво като гост в реванш от полуфинала на Шампионската лига и стигна финал. След това Моуриньо „разпусна" за 12 дни всички, Порто не вкара гол в последните шампионатни мачове, за да се готви за два финала. На 16 май обаче първият бе загубен, и то от Бенфика (за Купата на страната с 1:2). Десет дни по-късно вече доста критикуваният Жозе взе трофея в Шампионската лига след 3:0 над Монако, обиден хвърли медала си в публиката и обяви напускане.

А помните ли онази нощ, когато Интер изхвърли Барса и сякаш пипна купата в Шампионската лига? Беше на 28 април 2009 г. и остава в историята. За някои това е шедьовърът на Жозе, тактически, емоционално... За други - убийство на футбола. Но Специалния го направи, останалото са мнения и теории.

Онзи април бе подобен за Специалния на февруарските дни сега. На  13-ти Интер удържа победа с 1:0 във Флоренция на полуфинал за купата на Италия и стигна финал. Три дни по-късно би у дома Ювентус с 2:0 в първенството. На 20-ти направи свръхусилие  и надви с 3:1 Барселона у дома в първи полуфинал на Шампионската лига. На 24 април спечели и регионалното дерби с Аталанта с 3:1 и застана на върха в класирането 2 кръга преди края. До този момент водеше Рома с 1 точка, но същата вечер римляните паднаха у дома от Сампдория. В свръхнапрежението 4 дни по-късно Интер се измъкна само с 0:1 в Барселона и си гарантира финал в Лигата. После победи Лацио и Сиена като гост в първенството, за да вземе титлата. Не и преди да триумфира с Купата на Италия на 5 май насред Рим срещу Рома. За да дойде и 2:0 срещу Байерн в Мадрид на 22 май. За месец Жозе и Интер изиграха седем финала, за да се окъпят в славата с три трофея. Специялния явно се кефи да прави чудеса под менгемето на напрежението.

Сега въпросът е в спасението на сезона. Нито успех довечера, нито след седмица в Манчестър, гарантират трофей. Но поне Реал ще е в играта. При загуби - финито. Един празен сезон за клуба, който се гордее с пълната си витрина с купи.