Манолев и ПСВ Айндховен с нова победа в Лига Европа

Станислав Манолев и неговият ПСВ Айндховен записаха нова победа в Лига Европа Снимка: Getty Images
Станислав Манолев и неговият ПСВ Айндховен записаха нова победа в Лига Европа

Българският национал Станислав Манолев и неговият ПСВ Айндховен записаха нова победа в груповата фаза на Лига Европа. Холандците нямаха никакви проблеми при гостуването си на Легия (Варшава) и се наложиха с класическото 3:0. Успехът гарантира на ПСВ Айндховен първото място  група „C".

Манолев изигра отличен мач, като бе и с основна заслуга за първия гол в двубоя, отбелязан в 32-ата минута на срещата. Българинът бе изведен за отбраната на Легия отдясно, напредна много добре и навлезе в наказателното поле, където пробва успоредно на голлинията центриране. При паса обаче топката се отклони от крака на Жевлаков, излъга стража и влетя в мрежата за 1:0 в полза на ПСВ Айндховен. Първоначално голът бе записан на името на Манолев, но в крайна сметка, на почивката това бе променено и като автор на попадението бе записан футболистът на домакините.

След почивката „филипсите" реализираха още два гола. В 56-ата минута стражът на полския тим Кучиак получи червен картон, а Дрийс Мертенс бе точен от дузпа. В 68-ата минута Закария Лабияд съвсем отчая Легия, като реализира третия гол за ПСВ Айндховен.

Така „филипсите" събраха 13 точки и са убедителен лидер в групата. Легия (Варшава) остана с 9 точки, но е сигурен участник в следващата фаза на Лига Европа. Трети в групата излезе Апоел (Тел Авив) с 4 точки, а на последното четвърто място е Рапид (Букурещ) с 3.

Голямата изненада в двубоите от Лига Европа, които се играха тази вечер, дойде от Лондон. На собствения си стадион „Уайт Харт Лейн" Тотнъм отстъпи на ПАОК с 1:2 в мач от група „А". Поражението е на път да сложи край на участието на „шпорите" в надпреварата.

Димитриос Салпингидис и Стефанос Атанасиадис вкараха двете попадение за ПАОК още до 14-ата минута, а в 39-ата Лука Модрич се разписа от дузпа за Тотнъм. Заради нарушението Константинос Стафилидси получи червен картон, но дори и в намален състав гръцкият отбор успя да удържи преднината си и да си осигури класиране за 1/16-финалите на турнира.

ПАОК е начело в групата с 11 точки, а втори е Рубин с 10. Тотнъм има едва 7 и за да продължи напред, ще трябва да победи със сериозна голова разлика Шамрок Роувърс в последния си мач, а в същото време Рубин да загуби от ПАОК в Солун. Ако обаче Рубин стигне до равенство или победи, Тотнъм ще отпадне.

В група „B" белгийският Стандард (Лиеж) победи с 2:0 германския Хановер, но и двата тима се класират за елиминационната фаза, тъй като датският Копенхаген не съумя да надиграе украинския Ворксла (Полтава) и направи германците недостижими на втората позиция в подреждането. Стандард пък спечели групата.

В група „G" украинският Металист (Харков) разгроми с 4:1 австрийския Аустрия (Виена). За Металист това бе четвърта победа от пет мача, а с нея тимът си гарантира и първото място в потока. Поражението прати Аустрия на трето място в групата с 5 точки. Втори излезе АЗ Алкмаар, който тази вечер завърши 0:0 с Малмьо.

В група „H" белгийският гранд Брюж направи феноменален обрат при гостуването си на словенския Марибор и взе трите точки след успех с 4:3. До 74-та минута белгийците губеха с 0:3, но с два гола в 75-та и 77-та Набил Дирар сложи начало на обрата. С успеха белгийците оглавиха класирането в групата с 10 точки. Толкова има и финалистът от миналата година Брага, който тази вечер победи с 1:0 английския Бирмингам. Тимът от Острова пропусна дузпа през първото полувреме и това се оказа решаващо за крайния изход от срещата. Така участниците в следващата фаза от тази група ще бъдат определени от срещите в последния кръг.

В група „I" Атлетико (Мадрид) си осигури първото място след успех с 1:0 над Селтик. В другата среща от потока Удинезе направи 0:0 с Рен. Италианците продължават да са фаворит за второто място в групата, но и Селтик има шанс да измести италианците при победа в прекия двубой помежду им на "Фриули".