Словения за първи път стана европейски шампион по баскетбол

След драматичен успех над Сърбия във финала с 93:85 Снимка: FIBA
След драматичен успех над Сърбия във финала с 93:85
Гардът на Маями Хийт стана MVP на турнира, а във финала бе над всички с 35 точки и 7 асистенции. Снимка: FIBA
Словения триумфира заслужено, след като по пътя към финала отстрани и фаворита Испания. Снимка: FIBA

Отборът на Словения спечели Европейското първенство по баскетбол , след като на финала в Истанбул надигра Сърбия с 93:85 точки.

Финалът между двете бивши югославски републики бе много драматичен и изпълнен с обрати - те направиха истинско шоу за любителите на баскетбола, а накрая заслужено триумфираха словенците.

Сърбите започнаха по-добре мача и спечелиха първата част с 22:20, но след това Словения взе превес и водеше до заключителната част от срещата.

Тогава звездата на Словения от НБА Горан Драгич просто се измори и почна да прави твърде много грешки, след като почти не бе излизал от игрището при отсъствието на контузения Дончич (напусна терена през втората част, заради изкълчен глезен).

Така в последната четвърт нещата отново се обърнаха - около 3 минути преди края борбените сърби наваксаха пасив от 8 точки и дори поведоха с 80:82.

С основен принос бяха Мачман и Богданович, като вторият завърши срещата с 22 точки за тима си.

До края обаче Словения се съвзе и треньорът Кокошков организира добре играта на състава си, докато сърбите пропуснаха няколко стрелби чрез звездата си Богданович.

В крайна сметка Словения натрупа аванс заслужено стигна до успеха и се качи на европейския трон за първи път в историята си.

Гардът на Маями Хийт Драгич завърши мача с 35 точки и 7 асистенции, а по пътя към финала словенците отстраниха и фаворита Испания (на полуфиналите) с 20 точки разлика. Драгич бе избран и за MVP на турнира.

По-рано испанците спечелиха бронзовите медали на турнира, след като победиха с 93:85 точки, а с основна заслуга бяха братята Пау и Марк Гасол.