Титли за Федерер и Серина в Синсинати (обзор)

Федерер срещна съпротива от Ферер, но постигна 16-та победа над него от 16 мача

Роджър Федерер отпразнува своя 80-и ATP трофей, спечелвайки за шести път Мастърса в Синсинати. На финала швейцарецът се справи с Давид Ферер в три сета след 6:3, 1:6, 6:2 и гледа уверено към започващия през следващата седмица US Open.

Федерер скоростно печелеше подаванията си, а Ферер удържаше крепостта до 3:4, когато направи двойна грешка и швейцарецът поведе с 5:3 след първия си брекпойнт. И точно тогава след няколко страхотни отигравания, испанецът шокиращо стигна до 0:40 в гейма на съперника. Роджър се справи съвършено спокойно със ситуацията и дори отрази още един брекпойнт преди да затвори сета с 6:3.

Маестрото си позволи да пропусне 4 шанса за пробив на старта на втория сет. После отново се измъкна от три поредни брекпойнта, но не и от четвъртия и Ферер поведе с 2:0, а след още няколко минути и с 3:0. Нова серия от разсеяни удари на Роджър и непримиримостта на Ферер се материализираха в аванс от 4:0. Ситуацията на корта придоби още по-смразяващи измерения спрямо досегашните мачове между двамата, след като Давид изравни резултата след 6:1.

Нататък обаче Федерер преобърна посоката на финала сякаш просто си беше дал няколко гейма почивка. Изящен форхенд на линията му подсигури два брекпойнта и след дълбок ретур, гарниран с брилянтна къса, швейцарските фенове по трибуните празнуваха аванс от 3:1. Спрямо проценти в рамките на 60-те за начален удар в първите два сета, в решителния Федерер избухна с 92%. Гигантското сърце на испанеца му спечели още един гейм, но титлата отиде при Роджър след 6:2.

При жените Серина Уилямс не остави шансове на Ана Иванович и грабна трофея след 6:4, 6:1. А тази титла ѝ убягна при предишните 5 участия. Единствения трофей, който Серина очаква от по-дълго време във витрината си, е този от турнира в Сидни, където тя има 6 неуспеха.

Мачът започна интересно и Иванович проби за 2:0 гейма. Поведе с 3:1, в трудните моменти я измъкваше сервисът на форхенда или в тялото на съперничката, добра се и до още три брекпойнта. Но ги пропиля, а нататък на корта видяхме познатото "събуждане" на Уилямс, която обърна до 4:3 и стигна до 5:4. И тогава сръбкинята буквално се самоуби. Първо даде сетпойнт на Серина с двойна грешка, а после я "удвои" с още една и запрати откриващия сет при противничката за 39 минути (4:6).

Единственото равенство във втория сет дойде при 1:1, а нататък Уилямс контролираше всеки следващ гейм. Намесата на треньора на Ана - Деян Петрович, също не успя да я съживи за още битка на корта.

И Серина прегърна титла №62 от шестия си опит в Синсинати. А за Ана остава радостта, че се завръща в Топ 10 под №9. Значението на това изкачване е огромно, тъй като при отсъствието на световната №3 Ли На, сръбкинята ще е сред първите 8 на US Open.