Ваня Стамболова шеста на световното първенство

Ваня Стамболова завърши шеста при първото си участие във финал на световно първенство на 400 м с препятствия Снимка: БГНЕС

Българската лекоатлетка Ваня Стамболова завърши на шесто място във финала на 400 м с препятствия на световното първенство по лека атлетика в Даегу. В последното бягане Ваня финишира за 54.23 сек.

Българката можеше да завърши и по-напред, но стартира бавно, а след това удари и препятствие, заради което за момент загуби равновесие. Това наруши ритъма й и тя не успя да разгърне потенциала си при финалния спринт.

За Ваня това е първо участие във финал на световно първенство, а крайното й класиране е най-доброто постижение на наша атлетка в тази дисциплина на такъв форум.

Шампионка след два сребърни медала стана Лашинда Димъс (САЩ). Тя подобри върховото постижение в света за сезона на 52.47 сек. Това я изпрати и на трето място във вечната ранглиста.

Американката детронира шампионката от Берлин 2009 Мелани Уокър (Ям), която финишира втора с 52.73 сек и личен резултат за 2011 г. Бронзът спечели европейската шампионка Наталия Антюх (Рус) - 53.85 сек.

Преди Ваня финишира още Калийс Спенсър (Ям) с 54.01 сек и Анастасия Рабченюк (Укр) - 54.18 сек.