Феноменалният Елиуд Кипчоге успя да избяга маратон за по-малко от 2 часа

34-годишният Елиуд Кипчоге стана първият атлет, успял да пробяга маратон за по-малко от 2 часа. Кенийският бегач успя да завърши точно 20 секунди преди предварително поставения лимит за разстоянието от 42.2 километра с финален резултат от 1:59:40 ч.

Пробегът Ineos 1:59 Challenge беше организиран в австрийската столица Виена в събота. Впечатляващото постижение на Кипчоге няма да бъде зачетено за световен рекорд в маратона, тъй като не беше проведено под формата на състезание, а атлетът беше придружаван от сменящи се отбори от пейсмейкъри за поддържане на темпото.

Въпреки това олимпийският шампион от Кения държи рекорда за най-бързо маратонно бягане от Берлин през 2018 г. с постижение от 2:01:39 ч.

Бягането във Виена беше вторият му опит да падне под бариерата от два часа - първата възможност на пистата в Монца му се "изплъзна" само с 25 секунди през 2017 г.

"Това показва, че нито един човек няма лимит. Сега когато успях да го постигна, очаквам, че още повече хора ще го направят след мен", коментира Кипчоге след финала.

Сред пейсмейкърите, които участваха в успешния опит на кенийския шампион, бяха някои от най-добрите бегачи на средни и дълги разстояния в света - включително Матю Центровиц, Пол Челимо и братята Якоб, Филип и Хенрик Ингебригтсен.

"Чувствам се добре. Това показва позитивния ефект от спорта. Искам да превърна бягането в чист и интересен спорт. Когато бягаме заедно, можем да направим света красив", каза още той.

"Днес стигнахме до Луната и се върнахме обратно на Земята! Нямам думи, за да изкажа благодарността си за подкрепата, която получих от цял свят", написа по-късно в Twitter.

За да постигне успеха си, атлетът трябваше да поддържа средна скорост от около 21 км/ч. Кипчоге водеше с 10 секунди преднина на средата на маршрута, преди да загуби известна скорост в продължение на два километра, но впоследствие успя да си върне темпото и да направи феноменален пробив в последните етапи на трасето.

Елиуд Кипчоге благодари на всички атлети, които му помогнаха в преминаването на изпитанието в Пратера. Мястото е избрано специално заради оптималните климатични условия, качеството на въздуха и почти изцяло равния терен.

Цялата организация беше подпомогната от петролната компания Ineos.

Новините

Най-четените