Милан наказа несериозността на Барселона

Меси се постара да помогне за успеха на Барселона, но изстрелът на Тиаго Силва с глава в продълженията донесе точка за Милан на "Камп Ноу" Снимка: Getty Images

Европейският клубен шампион Барселона стартира с неочаквано равенство 2:2 срещу 7-кратния носител на трофея Милан кампанията си в група "H".

Това е вторият такъв резултат за каталунците в рамките на четири дни след шампионатния сблъсък срещу Реал Сосиедад. И тук както тогава "блаугранас" плати скъпи за несериозността, с която завърши срещата.

Мачът на "Камп Ноу" започна повече от шокиращо за домакините, след като Алешандре Пато направи впечатляващ пробив през центъра, излезе сам срещу Валдес и прокара топката между краката му, за да спре точно 25 секунди след началния съдийски сигнал в мрежата.

Оттук насетне картината бе такава, каквато е винаги, когато някой играе срещу Барселона. Тотален натиск на играчите на Хосеп Гуардиола и класическо катеначо от страна на "росонерите".

Миланската стена бе разбита в 36-ата минута след един феномеланен пробив на Лионел Меси отляво в наказателното поле, който надбяга Тиаго Силва и Игнасио Абате, центрира към непокрития на далечната греда Педро Родригес, който на свой ред нямаше проблеми от непосредствена близост да изравни.

Пълният обрат стана факт в 50-ата минута след ювелирно изпълнение на пряк свободен удар на Давид Вия.

Барселона продължи да натиска, но така и не съумяваше да стига до нови чисти положения. Милан пък буквално не минаваше центъра.

В един от малкото случаи, в които това му се отдаде, бе в добавеното от съдията време, когато получи правото да изпълни ъглов удар. При центрирането Тиаго Силва бе изпуснат от каталунската отбрана и с глава заби топката в десния на Валдес ъгъл, с което донесе точката на италианския първенец.

В другия мач от тази група Виктория и БАТЕ също поделиха точките след 1:1 в чешкия град Пилзен. Въпреки че беларусите бяха по-активни до почивката, те получиха гол в самото продължение, като негов автор бе Марек Бакош.

Пълният дебютант Виктория обаче не успя да удържи натиска на гостите, които в 69-ата минута стигнаха до равенството чрез бразилеца Ренан Бресан.

Завърналият се след 9-годишна пауза в Шампионската лига Борусия (Дортмунд) изтръгна 1:1 като домакин на Арсенал в двубой от група "F" на Шампионската лига.

Робин Ван Перси даде преднина на далеч по-опитния тим на Арсен Венгер в края на първото полувреме, когато бе изведен сам срещу вратаря.

80 000 души на "Сигнал Идуна Парк" изригнаха в 88-ата минута, след като хърватският млад национал Иван Перишич посрещна една отбита топка от въздуха и с фантастичен шут в горния ляв ъгъл препарира Шчесни.

Олимпик (Марсилия) пък спечели много важна победа на крайно негостоприемнния стадион "Георгиос Караискакис" в Пирея, надделявайки с 1:0 над Олимпиакос в другия мач от същата група и след първия ден оглави временното класиране. Автор на единствения гол бе Лучо Гонзалес в 51-ата минута.

Челси се мъчи повече от час на "Стамфорд Бридж" преди да пречупи Байер (Леверкузен) на старта на надпреварата в група "Е". Давид Луис откри за "сините" в 67-ата минута след красив фалцов изстрел, а Хуан Мата затвърди успеха в 93-ата.

По същото време Валенсия не успя да надвие белгийския Генк на неговия стадион и завърши при нулево реми.

Порто успя да обърне Шахтьор с 2:1 в група "G", след като първоначално изоставаше в резултата. Бразилецът Адриано откри за "миньорите" от Донецк в 12-ата, но сънародниците му Хълк и Клебер изковаха победата за "драконите".

Кипърският шампион АПОЕЛ изписа поредната си златна страница в своята клубна история след подобен обрат на стадион "ГСП" в Никозия срещу Зенит. Зъйрянов откри за гранда от Санкт Петербург в 63-ата минута, след което само в рамките на две минути между 73-ата и 75-ата Мандука и Айлтон отчаяха руснаците.