Валери Божинов с първи гол в Европа

Валери Божинов отбеляза първия си гол в европейските клуби турнири след като се разписа в двубоя на своя Спортинг с Цюрих в Лига Европа Снимка: Reuters

Българският нападател на Спортинг (Лисабон) Валери Божинов отбеляза първия си гол в европейските клубни турнири. Това се случи при успеха на неговия тим с 2:0 над швейцарския Цюрх в предпоследен мач за двата състава от група D на Лига Европа.

Божинов започна като титуляр за Спортинг и се разписа в 58-та минута като така затвърди преднината на своя състав и оформи крайния резултат.

През първото полувреме на мача в Лисабон Божинов имаше две много добри ситуации за гол, като при първата единствено блестящата проява на вратаря на гостите запази вратата му суха, а при втория бранител успя да избие.

Резултатът на стадион „Жозе Алваладе" в португалската столица бе открит в 15-ата минута, когато Рики Ван Волфсвинкел стреля мощно с левия крак.

В 58-та минута след атака по лявото крило, топката бе центрирана в наказателното поле, където българският нападател се пребори отлично с Людовик Манин с прекрасен удар с глава увеличи преднината на Спортинг. Българинът остана на терена до последния съдийски сигнал, въпреки че наставника на „зелено-белите" Домингош Пасиенсия се възползва и от трите си смени.

С този успех отборът на Спортинг си гарантира място в следващата фаза на турнира, след като събра актив от 12 точки от пет мача, а до края на борбата в групата остава само един кръг.

В другия мач от групата румънският Васлуй с Живко Миланов в състава си завърши 0:0 с италианския Лацио. Българският бранител игра цял мач за своя тим, като домакините успяха да стигнат и до попадение, но то бе правилно отменено заради засада.

Васлуй и Лацио ще спорят за второто място в крайното класиране, което ще им даде шанс да продължат във фазата с директни елиминации в турнира. В момента и двата състава имат равен брой точки - по шест.

В друга среща от груповата фаза на Лига Европа, играна тази вечер Твенте на Николай Михайлов спечели с 1:0 срещу Фулъм. С успеха холандския състав си гарантира първото място в група К и участие в следващата фаза. Николай Михайлов игра цял мач за Твенте при четвъртия успех на тима в група К.

В другата среща от групата Висла (Краков) спечели с 2:1 срещу Одензе. Българският нападател Цветан Генков остана на резервната скамейка на Висла и не се появи в игра. Успехът обаче запази шансовете на Висла за класиране в следващата фаза. Поляците са на трето място в групата със само точка по-малко от английския Фулъм - 6 т.

Първи гол в Лига Европа в кариерата си отбеляза испанската звезда Раул. Неговият Шалке спечели с 2:1 срещу Стяуа, а нападателят се разписа в 57-та минута. Раул е сред най-добрите реализатори в Шампионската лига, но до този момент не се бе разписвал в Лига Европа. Това бе неговият гол №73 в европейските клубни турнири. С успеха Шалке си гарантира участие в елиминационната фаза на надпреварата.