Испания и Холандия продължават да са с пълен актив

"Ла Фурия" взе поредната си победа по пътя към защитата на своята евротитла Снимка: getty images
"Ла Фурия" взе поредната си победа по пътя към защитата на своята евротитла

Отборите на Испания и Холандия останаха със стопроцентов актив и след поредните си мачове в своите квалификационни групи за Европейското първенство в Полша и Украйна догодина.

Световният и европейски шампион постигна успех с 3:1 като гост на Литва в мач от група "I", докато "лалетата" взеха и втория си мач срещу Унгария в рамките на четири дни, побеждавайки със зрелищното 5:3.

Шави Ернандес откри за "Ла Фурия" във Вилнюс с куриозен гол в 19-ата минута. Негов изстрел от двайсетина метра рикошира в крак на протнивников футболист, след което топката придоби висока парабола и успя да прехвърли вратаря на литовците.

Лъч надежда за домакините блесна в 57-ата минута благодарение на изравнителния гол на Станкевичус от около 30 метра. Съотборникът му Киянскас обаче си отбеляза автогол 13 минути по-късно, а Хуан Мата в 83-ата оформи крайния резултат.

В другия мач от същата група Чехия надви аутсайдера Лихтенщайн само с 2:0 и затвърди второто си място.

По доста странен начин се разви вторият холандско-унгарски сблъсък в група "E". Миналия петък домакините бяха разгромили своя противник с 4:0 насред Будапеща, но по една или друга причина позволиха той да поведе на "Амстердам Арина".

Перси даде очаквана преднина за домакините още в 13-ата минута. В рамките на четири минути малко след началото на втората част унгарците съумяха да обърнат чрез добре познатия на българските фенове Рудолф и Гера.

Последва нов обрат в мача след попадения на Снайдер и Нистелрой, но отново Гера се разписа за 3:3. Малко след това нападателят на Ливърпул Дирк Каут вкара на два пъти и донесе победата за Холандия.

В другия сблъсък от тази група Швеция спечели домакинството си на Молдова с 2:1 и е вече втори в подреждането с 9 точки, колкото има и Унгария. "Тре крунур" обаче е с цели два мача по-малко и се очертава като основен фаворит за позицията, даваща право на бараж.

Ситуацията в група "C" придоби още по-заплетен вид. Там убедителен лидер е Италия, но цели четири тима имат реални шансове за второто място.

Сърбия пропусна да запише втора поредна победа за няколко дни, завършвайки наравно 1:1 като гост на Естония.

Пантелич откри за "плавите" през първото полувреме, но късен гол на Васильев остави прибалтийската република в играта.

Северна Ирландия и Словения пък не успяха да си отбележат гол в Белфаст, което остави гостите зад "Скуадра адзура".

Така тези четири състава са се събрали в рамките на само две точки в таблицата и ще водят ожесточена борба до самия край.

Белгия победи Азербайджан с 4:1 в мач от група "А" и вече е зад Германия. По-рано Турция пък се наложи над Австрия с 2:0, с което го изпревари в класирането.

В останалите двубои от вечерта Израел би минимално с 1:0 Грузия, докато Румъния най-после постигна победа в своята група след 3:1 над Люксембург.