България с първа победа на Евроволей 2011

Волейболистите на България записаха първа победа на Евро 2011 след като биха Полша с 3:1 Снимка: cev.lu

България записа първата си победа на европейското първенство по волейбол в Австрия и Чехия. Във втория си мач от група D тази вечер националите ни биха Полша с 3:1 (19:25, 25:22, 25:22, 25:23). Така тимът ни вече има четири точки и заема второто място в класирането. Лидер е отборът на Словакия, който има 5 точки.

С успеха днес волейболистите ни си гарантираха участие в следващата фаза. Тимът ни дори има шанс за първото място. То обаче минава през „чиста" победа над Германия утре и през победа на Полша над Словакия в последния мач от групата.

Най-резултатен за успеха над Полша тази вечер бе Матей Казийски със 17 точки. Капитанът на италианския Тренто бе истински лидер на тима ни и изигра един от най-силните си мачове с екипа на България.

Страхотен двубой изигра и Цветан Соколов, който замени още в първия гейм неубедителния капитан Владимир Николов. Цецо завърши с 14 точки и бе с основен принос за добрата игра на България, както в нападение така и на блокада и начален удар.

В началото на двубоя селекционерът Радостин Стойчев не направи промени и заложи на същата стартова шестица от първия двубой: Жеков, Николов, Казийски, Алексиев, Тодоров, Йосифов, Иванов като либеро.

Промяна обаче имаше в групата - на местата на Гаджанов и Божилов се появиха Христо Цветанов и Методи Ананиев. Последният дори записа няколко минути на терена в третия и четвъртия гейм. Преди него на полето се появи и Цветан Соколов, който и доигра срещата вместо Николов.

Отборно тимът ни изостана срещу поляците на блокада с 10 срещу 12 блока и на посрещане - 64% срещу 69% за съперника ни. Българите обаче имаха сериозно превъзходство в атака - 59% срещу 51% за поляците. Двата тима записаха и по 2 точки директно от сервис.

Последния мач от групата за родните национали е утре от 16,00 ч. Съперник е тимът на Германия, който до този момент има две загуби и все още няма спечелена точка.