Пенев-младши е на само една крачка от първа титла в своята треньорска кариера Снимка: Пресслужба на Литекс
Пенев-младши е на само една крачка от първа титла в своята треньорска кариера
Капитанът на Левски си правеше, каквото си иска с "бялата" отбрана Снимка: Sport1.bg
Капитанът на Левски си правеше, каквото си иска с "бялата" отбрана
Този път Янчев и компания не бяха така безапелационни, както в почти всички свои мачове тази пролет Снимка: Sport1.bg

Актуалният шампион Литекс е на само две точки от дублиране на титлата. "Оранжевите" нямаха никакви проблеми при домакинството си на Монтана и се наложи с 4:1 в мач от XXVIII кръг на "А" група.

При така стеклите се обстоятелства за ловчанлии е необходима победа или два "хикса" в последните два мача, която да ги направят и на теория първенец на България за четвърти път в своята история.

Избраният в началото на тази седмица "Футболист на футболистите" за сезона Дока Мадурейра вкара първите две попадения в мача в 25-ата и 30-ата минута след добри индивидуални акции.

Френският бранител Александър Барт покачи в началото на втората част след красив удар от въздуха.

Той обаче бе виновен за почетното попадение на гостите, като негов пас към Голубович бе пресечен от Георги Иванов, който намали, а в 69-ата минута Занев оформи изразителния успех.

Вторият Левски пък отупа без напрежение Славия с 3:0 на "Герена" и вече на теория е минимум носител на сребърните медали.

Христо Йовов откри за "сините" в края на първото полувреме, когато бе изведен от Дембеле сам срещу Петров, хладнокръвно го преодоля и вкара на празна врата.

В 67-ата Минев намери Владимир Гаджев и халфът с хубав плътен удар по земята прокара топката под плонжа на вратаря на славистите.

Малко преди последния съдийски сигнал Йовов записа името си сред голмайсторите за втори път. Той преодоля двама "бели" защитници преди да опъне мрежата на Славия за трети път.

Голямата изненада този кръг бе на "Българска армия". Там намиращият се в най-добра форма тази пролет състав на ЦСКА стигна само до 2:2 срещу борещия се да оцелее в елита Пирин.

Всички попадения паднаха след почивката, като "орлетята" бяха тези, които поведоха. Това се случи в 51-ата минута при бърза контраатака и гол на бившия футболист на "армейците" Димитър Илиев.

Последва тотален натиск на домакините, който доведе до изравняване в 65-ата минута след мощен шут на Румен Трифонов от далечно разстояние.

В 82-ата друг бранител на ЦСКА - Апостол Попов, изведе своите напред, но само минута по-късно груба грешка в "червената" отбрана позволи на най-добрия играч на благоевградчани през пролетта Иван Цветков да преодолее пазилия в този мач на вратата Благой Макенджиев и да донесе скъпоценната точка за гостите.

Битката за четвъртото място в крайното класиране ще продължи докрай, след като и четирите борещи се за него тима спечелиха своите срещи.

Победи с по 2:0 постигнаха Локомотив (Сф), Черно море и Берое, а Локомотив (Пд) се поизмъчи с Академик в София, но в крайна сметка надделя с 2:1.

"Студентите" обаче имат сериозни претенции за първия гол на "смърфовете", дошъл от изключително спорна дузпа.

Видима-Раковски пък изпусна победата срещу Миньор в Севлиево, след като от 2:0 позволи да бъде изравнен в добавеното време.