Испанец донесе победа на Бенфика в лисабонското дерби

Хави Гарсия отбеляза единствения гол във вратата на Спортинг Снимка: Getty Images
Хави Гарсия отбеляза единствения гол във вратата на Спортинг
Българският нападател на Спортинг Валери Божинов влезе в игра в последните десетина минути, но не можа да помогне на отбора си Снимка: в. "Труд"

Испанският опорен халф Хави Гарсия отбеляза единствения гол в снощното дерби на португалската столица Лисабон, спечелено от Бенфика с 1:0.

24-годишният футболист, който е юноша на Реал (Мадрид), но не можа да се наложи в родния си клуб, дойде при „орлите" през лятото на 2009, където си извоюва статут на основен играч.

Гарсия се разписа в края на първото полувреме във вратата на „лъвовете" с глава след центриране от корнер на аржентинеца Пабло Аймар.

След изгонването на парагвайския нападател Оскар Кардосо в 63-ата минута заради втори жълт картон за оспорване на съдийско решение, Бенфика остана с човек по-малко, но удържа натиска на градския си съперник.

Българинът Валери Божинов влезе като смяна в 81-ата минута, но не можа да помогне на Спортинг.

Така „орлите" постигнаха своята шеста поредна победа в столичното дерби (четвърта за първенство) и с 27 точки излязоха начело в класирането на Примейра лига поне до довечера, когато досегашният лидер Порто приема Спортинг (Брага).

При победа на „драконите" в този мач те отново ще оглавят класирането по голова разлика.

Спортинг (Лисабон) запазва третото си място с актив от 23 точки.