Пиронкова спря на четвъртфинал на „Уимбълдън”

Цветана Пиронкова не успя да се класира за втора поредна година за полуфиналите на "Уимбълдън" Снимка: Getty images

Първата ракета на България при жените Цветана Пиронкова приключи с участието си на третия турнир от Големия шлем - „Уимбълдън". В двубой от четвъртфиналите на надпреварата в Лондон Цвети отстъпи с 3:6, 7:6, 2:6 на чехкинята Петра Квитова. Така българката се сбогува с възможността за втора поредна година да играе на полуфинал на престижната надпревара. Това е третата загуба на Цвети в три срещи, които е играла срещу Петра Квитова.

Заради дъжда, който се изсипа над английската столица двубоят между Пиронкова и Квитова започна със закъснение от три часа и половина. Видимо изнервена Пиронкова допусна пробив още в първия си сервис гейм и през целия първи сет не успя да се справи с мощните удари на Квитова.

На старта на втората част двубоят бе значително по-оспорван и равностоен, като Цвети постепенно повиши нивото си, а чехкинята започна все по-често да допуска грешки. В петия гейм българката успя да пробие съперничката си, а след това доведе нещата до 4:2. Квитова обаче изравни и съдбата на тази част трябваше да се реши в тайбрек.

Въпреки че изоставаше с 4:1 точки в неговото начало Пиронкова успя да го спечели и да изравни резултата в срещата на 1:1. Силите й обаче стигнаха само за още два гейма в третата част.

С участието си на четвъртфиналите Пиронкова успя да спечели 500 точки за световната ранглиста и 155 000 евро от наградния фонд на турнира. От миналата година обаче тя имаше да защитава 900 точки. Заради разликата от 400 точки от понеделник българката ще бъде под №48 в ранглистата при жените.