Япония с рекордна четвърта титла на Азия!

Натурализираният кореец Таданари Ли донесе Купата на Азия в едва втория си мач за отбора Снимка: Getty Images

Япония спечели за рекорден четвърти път Купата на Азия с победа с 1:0 над Австралия с гол в продълженията на резервата Таданари Ли.

След като не допуснаха географския парадокс, както го нарекохме в Sportcafe, Австралия да се окичи с титлата на Азия, японците изпревариха носителите на три отличия Саудитска Арабия и Иран и оглавиха вечната ранглиста на турнира, който се провежда от 1956 г. насам.

Цели 109 минути бяха необходими на финалистите на стадион "Халифа Интернешънъл" в катарската столица Доха, за да падне голът. Негов автор се оказа натурализираният кореец Ли Чунг-Сунг, който вече носи японското име Таданари. 25-годишният нападател на Санфрече Хирошима дебютира за "сините самураи" в срещата с Йордания от предварителната група, а скъпоценния си гол от красиво воле, с който Япония спечели титлата, той отбеляза в едва втория си мач за националния отбор - 11 минути, след като бе заменил опитния Риочи Маеда.

Предишните победи на Страната на изгряващото слънце за Купата на Азия бяха съответно през 1992, 2000 и 2004 г. Спечеленият днес трофей дава право на възпитаниците на италианския треньор Алберто Дзакерони да се състезават за Купата на конфедерациите през 2013 в Бразилия.