Черно море би Левски след 33 години

"Моряците" победиха категорично "сините" с 3:1 Снимка: Gong.bg
"Моряците" победиха категорично "сините" с 3:1
Пловдивският Локомотив спечели "железничарското" дерби с адашите от София Снимка: Plovdiv24.bg
Пловдивският Локомотив спечели "железничарското" дерби с адашите от София

Черно море победи с 3:1 Левски в мач от II кръг на новия сезон в „А" група. Този успех бе първи за варненци на ниво шампионат срещу този съперник от далечната 1978 г. насам.

Домакините поведоха през първото полувреме след майсторска комбинация между нападателите Паломино, Атанасов и Капитанов. Много силен мач направи венесуелецът Ермес Паломино, който в 52-ата мин. реализира за 2:0 след впечатляващ самостоятелен пробив.

„Сините" се хвърлиха да обръщат мача, но достигнаха само до гол на Иван Цветков от пряк свободен удар, а в добавеното време резервата Димитър Петков се възползва от разредената им защита и фиксира крайното 3:1.

Мениджърът на Левски Георги Иванов очаквано не бе особено разговорлив след загубата... „Не играхме по най-добрия начин в защита. Те се възползваха от ситуациите за контраатака. Не мога да кажа, че нашите футболисти не са искали да победят, но направиха грешки, които бяха наказани. Ще направим нужните анализи, не е хубаво да се говори под въздействие на емоциите. След такава загуба е нормално да ми е тежко да говоря", каза Гонзо.

Неговият приятел - старши треньорът на „моряците" Стефан Генов посвети победата на привържениците на отбора си... „Стана много отворен, красив мач. Крайно време бе да зарадваме нашите привърженици. Да биеш силен отбор като Левски е нещо голямо. Направихме го с рационална игра. Съвсем рано ни е да се взимаме насериозно и да се приемаме като лидера, но всеки отбор, който ни подцени, ще бере ядове", заяви Генов. Преди изиграването на останалите три мача от кръга, неговият отбор е единственият с пълен актив от първите два кръга.

Шампионът Литекс замалко се размина със загуба, след като изравни в 89-ата мин. за 1:1 в Севлиево срещу аутсайдера Видима-Раковски. Любослав Пенев бе дал почивка на поне половината от титулярите си, от което домакините почти успяха да се възползват и да вземат трите точки, след като поведоха в 55-ата мин. с гол на нападателя Веселин Стойков. Влезлият като резерва Светослав Тодоров обаче донесе равенството за „оранжевите" минута преди края.

Локомотив (Пловдив) спечели с 2:1 „железничарското" дерби срещу съименниците си от Соф ия, като две попадения реализира португалецът Сержиньо, преди да бъде изгонен с втори жълт картон. Все пак „черно-белите" удържаха преднината си и с човек по-малко.

Пълен обрат като гост на Берое осъществи амбициозният новак в „А" група Лудогорец, побеждавайки старозагорци с 2:1, след като изоставаше в резултата на почивката. Това бе първа победа в „А" група в историята на разградския клуб. Двата отбора завършиха мача с по десет човека заради червени картони, но от домакините обвиниха съдията Стефан Спасов за негативния резултат, тъй като според тях той е трябвало да изгони още един играч на Лудогорец и да отсъди дузпа за Берое.