Бразилия бие, класира се за втората фаза

Кака направи отличен мач срещу Кот д'Ивоар, но не успя да го завърши след като бе изгонен с червен картон Снимка: getty images

Отборът на Бразилия записа втора поредна победа на световното първенство в Южна Африка. Във втората си среща от група „F" Селесао се наложи с 3:1 над Кот д'Ивоар.

Така тимът на Карлос Дунга събра 6 точки, оглави класирането в потока и е сигурен осминафиналист без значение на развоите на оставащите до края на груповата фаза двубои.

Селесао се присъединява към Холандия, която още вчера си гарантира участие на осминафиналите след втори успех в ЮАР и след победата на Дания срещу Камерун с 2:1. На крачка от участие там е и Аржентина, която е третият тим с два успеха на Мондиал 2010.

Попаденията в двубоя между Бразилия и Камерун отбелязаха Луиш Фабиано, който се разписа на два пъти - в 25-та и 50-та минута, Елано в 65-та и Дидие Дрогба в 80-та минути.

Двубоят ще бъде запомнен и със спорното съдийство на френския съдия Стефан Ланоа. Минути преди отбелязването на гола за Бразилия останаха съмнения за игра с ръка на защитник на Селесао в наказателното поле, която обаче не бе отбелязана от рефера. Такива имаше и при втория гол на Луиш Фабиано.

В 66-та минута бразилецът Елано бе контузен при сблъсък с играч на Кот д'Ивоар, но наказание нямаше въпреки че Елано напусна на носилка.

В края на двубоя звездата на Бразилия Кака бе изгонен след два спорни жълти картона. Така играчът на Реал (Мадрид) ще пропусне сблъсъка със съотборника си в испанския гранд Кристиано Роналдо в последния крът на груповата фаза.

С червения картон на Кака Бразилия се изравни с Аржентина на върха в класацията за най-много такива наказания на световни първенства. По десет пъти играчи на двата тима са били гонени в срещи от Мондиала.

„Днес допуснахме няколко леки гола. Единствено първият гол на Бразилия бе страхотен. Честно да си призная мислех, че можем да върнем интригата дори когато изоставахме с 0:3. Не успяхме обаче да вкараме повече от един гол.

Длъжен съм да отбележа, че съдията не трябваше да признава вторият гол на Луиш Фабиано. Там имаше игра с ръка, при това не веднъж, а два пъти. Не мисля, че в Бразилия трябва да са недоволни от рефера. Вторият жълт картон на Кака си бе абсолютно реален, след като той удари с ръка в лицето Кейта.

Като цяло обаче Бразилия са силен отбор и могат да стигнат до финала. За да спечелиш срещу тях трябва да играеш перфектно. Опитах със смени да направим нещо по-различно. Не се справихме обаче добре и сега очакваме следващия мач",заяви треньорът на Кот д'Ивоар Свен Йоран Ериксон.

„Най-накрая успях да отбележа гол. Сега се чувствам по-спокоен. Да, при второто попадение топката ме удари в ръката, но това бе случайно. Затова мисля, че правилно съдията рещи да зачете попадението ми. Ще продължа да работя упорито и ще се постарая да отбележа на това световно първенство, колкото може повече голове", коментира Луищ Фабиано.

„Това беще мач с много грешки. Трудно е да се играе когато съдията просто изчаква развоя на събитията и всичко да отмине само. Изгонването на Кака беше напълно несправедливо. За първи път виждам когато играч се опитва да играе с топката да бъде награден за това с червен картон.

Съперникът тормозеше с груба игра не само Кака, но и Робиньо и Елано. Въпреки това видях и положителни неща в моя отбор. В този труден мач те показаха зрялост, не се хвърлиха да си отмъщават за грубостите. Продължиха да са концентрирани върху това да играят футбол, а не да се оплакват.

Ясно е, че Луиш Фабиано се открои, защото вкара два гола, но целият отбор направи страхотно впечатление. Все още не знам кой ще замени Кака за следващия мач, нито какво е състоянието на Елано. На неговата позиция обаче имаме Дани Алвеш", коментира треньорът на Бразилия Карлос Дунга.