Първата ни ракета разби испанеца Пабло Андухар в Шанхай Снимка: Wimbledon.com
Първата ни ракета разби испанеца Пабло Андухар в Шанхай
До момента Гришо не е играл срещу сърбина, който е номер 2 в света Снимка: getty images
До момента Гришо не е играл срещу сърбина, който е номер 2 в света

Първата ракета на България Григор Димитров ще се изправи срещу световния номер 2 Новак Джокович (Сърбия) на турнира от сериите "Мастърс" в Шанхай. Това стана ясно, след като 21-годишният хасковлия победи Пабло Андухар (Испания) със 7:5, 6:3 в първия кръг на надпреварата с награден фонд от над 3,5 милиона долара.

Мачът между Григор и Андухар започна равностойно, като двамата тенисисти печелеха подаванията си без особени проблеми. Първата възможност за пробив се откри пред 61-ия в света българин при 6:5 и той се възползва по най-добрия начин, за да затвори сета след 50 минути игра.

Във втората част най-добрият ни тенисист взе рано инициативата и това логично се отрази на резултата. Димитров взимаше с лекота подаванията си на нула, а в четвъртия гейм реализира и пробив за 3:1. При изоставане от 3:5 опитният 26-годишен Андухар се ядоса на своя грешка и хвърли ракетата си на корта. Въпреки че получи две възможности да върне пробива в деветия гейм, испанецът не съумя да го направи. Григор имаше леки затруднения и изпусна два мачбола, но при третия не сгреши и сложи край на двубоя при 6:3 след час и 31 минути игра.

Това бе трети сблъсък между българина и Андухар, като Григор вече има два успеха. Първият им мач бе през 2010 година в надпреварата от сериите "Чалънджър" в Женева, когaто хасковлията печели в три сета - 6:2, 4:6, 6:4. През 2011 година пък в Ница Димитров се отказа в първия сет заради заболяване.

С днешната си победа Григор си заслужи  45 точки за световната ранглиста и 23 000 долара от наградния фонд. Той остави в статистиката 7 аса и 2 двойни грешки, докато Андухар направи една директна точка от сервис и 4 двойни грешки.