И Григор отпадна от Australian Open

Григор Димитров също приключи участието си в Мелбърн във втория кръг Снимка: Getty images
Григор Димитров също приключи участието си в Мелбърн във втория кръг

Първата ни ракета при мъжете Григор Димитров приключи с участието си на Australian Open - първи турнир от Големия шлем за годината. В среща от втория кръг на надпреварата българинът загуби с 6:4, 3:6, 7:6, 4:6, 0:6 от №10 в ранглистата Николас Алмагро.

За Димитров това бе втори петсетов мач на Australian Open и в края на срещата умората си каза думата. Преди началото на решителната пета част, която определи крайният победител, Димитров дори поиска медицински тайм аут и намеса на физиотерапевт. Още преди мача той се оплакваше от болки в дясното коляно, които са се появили след турнира "Хопман къп".

Преди да поиска прекъсване обаче Григор бе напълно равностоен на по-опитния си съперник. Въпреки че започна двубоя с Алмагро стъписано и допусна испанецът да поведе с 3:1 в първия сет, родният талант успя да се отърси от напрежението, изравни резултата и постигна пълен обрат, печелейки първата част с 6:4.

Във втората част Гришо също започна с пробив, но след това Алмагро наложи стила си и успя да изравни резултата в сетовете след 3:6.

Третият сет продължи 60 минути и предложи страхотна драма. Григор успя да поведе с 4:2, но допусна изравняване, а след това и изоставане с 4:5. В крайна сметка се стигна до тайбрек, спечелен от Димитров.

В четвъртата и петата част в резултат на настъпилата умора българинът допускаше твърде много грешки, което позволи на Алмагро да стигне до крайния успех. В четвъртия сет Григор отрази три сетбола, но при четвъртия се предаде и испанецът спечели с 6:4. В петия пък Димитров не оказа никаква съпротива и Алмагро се класира за третия кръг след 6:0 в своя полза.

От участието си в Мелбърн Григор спечели 33 300 от наградния фонд и 45 точки за ранглистата. Въпреки това българинът вероятно ще запише спад в класацията, тъй като имаше да защитава 70 точки от миналата година. В следващите седмици Димитров вероятно ще почива, а на 13 февруари би трябвало да започне участие на турнира в Сан Хосе, където са още Анди Родик, Гаел Монфис, Джеймс Блейк, Лейтън Хюит, Сам Куери, както и младоците Милош Раонич и Бърнард Томич.