ЦСКА изхвърли Славия за Купата, очаквани победи за Левски, Литекс и Черноморец

Тук Галин Иванов надскача Румен Трифонов, но Славия не надскочи ЦСКА Снимка: Sport1.bg
Тук Галин Иванов надскача Румен Трифонов, но Славия не надскочи ЦСКА

ЦСКА спечели с 1:0 срещу Славия в дербито на 1/16-финалите на турнира за Купата на България, което се изигра на стадиона в столичния квартал "Овча Купел".

Така "червените" отново спряха днешния си съперник по пътя му към Европа, както стори това в края на миналия сезон на финала на надпреварата.

Победата е и своеобразен реванш на играчите на Димитър Пенев за поражението, което "белите" им нанесоха на "Българска армия" преди повече от месец за първенството.

Играта на двата тима бе под всякаква критика и едва не приспа малцината зрители по трибуните, които мазохистично бяха решил да платят безумната цена от 10 лева за билет.

Привидно Славия бе малко по-активният отбор на терена, но пък по-чистите положения в мача създаде ЦСКА. При първото си в 19-ата минута, което бе вследствие на груба грешка на Ели Маркес, сънародникът му Жуниор Мораес изкочи сам срещу Емил Петров и хладнокръвно би в близкия му ъгъл.

След почивката "армейците" имаха две чисти положения за удвояване, но пропуски направиха Тодор Янчев и Петър Стоянов. От своя страна символичните домакини се отчетоха само с един опасен далечен изстрел на Живко Желев, спасен с вещина от Макенджиев.

В добавеното време отново бранителят на "белите" можеше да доведе нещата до продължение, но при едно центриране на втората греда би прекалено слабо с глава и прати топката в ръцете на младия страж на ЦСКА.

Останалите фаворити за трофея нямаха проблеми в своите мачове и логично продължават напред. Левски елиминира втородивизионния Банско за втора поредна година, побеждавайки го този път само с 1:0.

Голът за "сините" бе дело на Иван Цветков в 32-ата минута, като опитният нападател пое топката пред пеналта, преодоля няколко бранители и вратаря Тодор Кючуков, за да я прати в неговата мрежа.

Левски вкара още на два пъти чрез Цветков и Даниел Младенов, но попаденията бяха отменени заради засади.

Литекс пък си изкара яда от загубата от ЦСКА срещу Спортист (Своге) и го разгроми с 5:0. Черноморец (Бургас) пък си позволи лукса да бъде догонващ в резултата при гостуването си на Пирин в Гоце Делчев, но Дяков, Балджийски и Анисе доведоха нещата до логичен край.

На 1/8-финалите продължават и двата пловдивски гранда. Локомотив спечели с 2:0 срещу Чавдар (Етрополе), а Ботев стигна до минимален успех над съименника си от Враца с попадение на Христов в 91-ата минута.

Цели пет двубоя от днешната програма излъчиха победител след изпълнение на дузпи. Аматьорският Тунджа (Ямбол) сътвори може би най-голямата сензация, изхвърляйки елитния Монтана след 0:0 в редовното полувреме и двете продължения, и 4:3 при 11-метровите наказателни удари.

С турнира за този сезон се сбогуваха още три отбора от "А" група. Кризата на Локомотив (Сф) продължи и в Каварна, Черно море отпадна след сериозна битка с Миньор в Перник, а Видима-Раковски също донякъде изненадващо се оттегля след поражение от Светкавица.

Напред продължава и тимът на Септември (Симитли), който пребори Ботев (Козлодуй) край река Дунав.

В петък преди обяд ще бъде изтеглен жребият за 1/8-финалите.