Аз съм Златан, вие кои сте?

Само още 7 гола остават на Златан, за да стане най-добрият голмайстор на Швеция за всички времена
Изглед към новооткрития "Стадион на приятелите" в Стокхолм

Така най-добре може да се обрисува представянето на Златан Ибрахимович срещу Англия. С този риторичен въпрос младият нападател влезе в съблекалнята на Аякс, след трансфера си от Малмьо през 2001-ва, а снощи не спираше да го задава на отбраната на „трите лъва".

Ибрахимович отбеляза и четирите гола за гръмкия успех с 4:2. Попаденията бяха кое от кое по-красиви - удар с върха на обувката от средата на наказателното, воле, гол от пряк свободен и шедьовърът на вечерта - невероятна задна ножица от около 25 метра.

Трябва обаче да се признае, че през по-голямата част от срещата Англия водеше играта, но липсата на концентрация в защита ги лиши от нещо повече от почетна загуба. Тринайсет минути преди края те все още водеха с 2:1, преди Ибрахимович да се развихри.

За „албионците" дебют направи младият централен защитник на Тотнъм Стивън Коулкър, който успя да се разпише още в първия си мач с бялата фланелка. Мачът беше и под юбилейния номер „100" за капитана на Англия Стивън Джерард.

С голеадата Златан се доближи още повече до подобряването на рекорда за най-много голове с екипа на шведския национален отбор. Етническият босненец в момента дели второто място с Гунар Нордал (по 43 попадения), а само още седем му остават, за да задмине водача в ранглистата Свен Ридел, който е с 49.

Със сблъсъкът Швеция - Англия пък се откри чисто новият стадион „Friends Arena" ("Стадион на приятелите") в Стокхолм. Съоръжението струва около 300 милиона евро и е с капацитет от 55 000 места, които могат да бъдат увеличени и до 67 500, за концертни изяви.