Фантастично шоу на Купата на Азия

Атрактивен момент от епичния спектакъл, който предложиха Япония и Южна Корея на полуфинала за Купата на Азия Снимка: Getty Images
Вратарят на националния отбор на Япония и на белгийския Лиерс Ейджи Кавашима бе герой на мача, спасявайки две дузпи на южнокорейците Снимка: Getty Images
Неостаряващият Хари Кюъл поставя началото на разгрома на Узбекистан Снимка: Getty Images
Неостаряващият Хари Кюъл поставя началото на разгрома на Узбекистан

В истинско шоу за любителите на футбола се превърнаха вчерашните полуфинали за Купата на Азия.

Първо в сблъсък на двете водещи футболни нации на континента Япония успя да преодолее Южна Корея след изпълнение на дузпи. Мачът протече инфарктно, като през първото полувреме двата отбора си размениха по един гол и се стигна до продължения. Там японците изглеждаха сигурни победители, след като поведоха с 2:1, но техните съперници успяха да изравнят в последната 120-а минута. При дузпите "сините самураи" бяха категорично по-добри и от четири удара реализираха три. Вратарят на Япония и белгийския Лиерс Ейджи Кавашима се превърна в герой на мача, спасявайки първите две дузпи на корейците, а те сами пропуснаха третата и беше нужно още само едно попадение за Страната на изгряващото слънце, за да продължи тя към финала.

В другия мач приятната изненада до момента Узбекистан не можа да създаде никаква интрига и дебютантът в Купата на Азия Австралия ги разби с 6:0. Така още при първото си участие в турнира "кенгурата" имат шанса да спечелят парадоксален от географска гледна точка трофей.

Финалът е на 29 януари, събота, и ще бъде излъчван по Eurosport.

Ето какво казаха двамата щастливи треньори на финалистите:

Алберто Дзакерони (Япония): Беше тежък мач. Ако анализираме първото полувреме, ние играхме по-добре, особено в атака. Създадохме три отлични възможности за гол, но не успяхме да ги реализираме и след това трябваше да изравняваме. През втората част корейците ни надиграха физически и наложиха своя стил на футбол с дълги топки. Поздравявам ги за фантастичното представяне и победа срещу такъв силен отбор ми носи огромно удововлетворение.

Холгер Осиек (Австралия): Бяхме брилятни тази вечер. Футболистите направиха невероятно шоу. Изпълнен съм с възхищение и благодарност към тях, защото бяха фантастични. Няма как човек да очаква подобен резултат. Със сигурност искахме да спечелим мача и да се класираме за финала, но никога не бих предвидил подобен резултат. Тайната на успеха ни е, че бяхме добре структурирани на терена, отлично подготвени физически и се старахме да играем открито и атакуващо. Хари Кюъл направи невероятен мач. Той е страхотен през целия турнир, но не е само той. Всички останали момчета се справиха отлично и съм щастлив от начина, по който се развиваме като отбор в този турнир. Много сме компактни на терена и защитата започва още от нападателите, които притискат противника. Когато съперниците дриблират в средата на терена, те се сблъскват със стена. Взимаме им топката и си играем нашата игра. Звучи просто, но отне доста време, за да се структурираме така добре. Колкото повече играем заедно, толкова по-силни ставаме.