Маншафтът отново перфектен, Франция пак не би Беларус

Марио Гомес вкара и двата гола във вратата на австрийците Снимка: Kicker
Марио Гомес вкара и двата гола във вратата на австрийците
Малуда успя бързо да поправи грешката на своя вратар, но силите му не стигнаха за пълен успех Снимка: L'Equipe

Обещаващият млад състав на Германия записа шестата си поредна победа в квалификационна Група "А" за Европейското първенство в Полша и Украйна догодина.

Без да блести кой знае колко Бундестимът стигна до трите точки на стадион "Ернст Хапел" във Виена, надделявайки с 2:1 над Австрия.

Марио Гомес успя на два пъти да посече домакините с попадения в края на двете полувремена.

Първо той откри в 44-ата минута, когато след центриране от ъглов удар се възползва от суматоха във вратарското поле и от 3-4 метра прати топката в мрежата.

Той можеше да убие всякаква интрига веднага след подновяването на играта, но останал сам срещу вратаря стреля над гредата.

В 50-ата минута австрийците се върнаха в мача не и без помощта на своите съперници. Давид Алаба центрира остро отляво в пеналта, където Фридрих протегна с крак към топката и успя да излъже Мануел Нойер за 1:1.

Домакините заиграха със самочувствие и имаха още някои добри възможности за пълен обрат. Той обаче не дойде, а за капак Маншафтът стигна до пълния успех в типичния си стил в последната минута.

Топката бе центрирана от дясното крило към далечната греда, където Гомес от упор с глава разстреля Кристиан Грацай.

В люта битка за второто място в същата група Белгия и Турция поделиха точките след 1:1 в Брюксел. Така разликата от една точка между съперниците се запази, въпреки че футболистите от югоизточната ни съседка имат мач по-малко.

Франция постигна само равенство 1:1 на терена на Беларус в двубой от Група "D", с което съхрани дистанцията си от четири точки на върха.

Въпреки че "петлите" превъзхождаха своя опонент, така и не успяха да го победят във втори мач, след като изненадващо бе загубил с 0:1 през есента в Париж.

И двете попадения бяха дело на французи. В 20-ата минута неадекватна изява на вратаря Йорис при центриране от свободен удар бе причината топката да бъде засечена от Ерик Абидал в собствената му врата.

Две по-късно обаче гостите възстановиха равенството благодарение на комбинация между Карим Бензема и Флорен Малуда, и прецизен изстрел на последния от около 15 метра.

Румъния пък се върна с пълна сила в борбата поне за бараж, след като изненадващо би безапелационно Босна и Херцеговина с 3:0. Така тимът излезе на 3-о място в таблицата с 8 точки, колкото има и Албания, и е само на една зад Беларус. Албанците обаче са с мач по-малко.

Италия нямаше никакви проблеми при домакинството си на Естония и се наложи със същия класически резултат. Джузепе Роси, Антонио Касано и Джампаоло Пацини се разписаха за "Скуадра адзура".

В другия мач от групата Словения очаквано спечели с 2:0 като гост на Фарьорските острови и продължава да окупира второто място.

В може би най-заплетената група "F" Хърватия обърна Грузия с 2:1 в Загреб и вече е едноличен лидер с 13 точки. Шансове за класиране на еврофиналите тук обаче имат освен тези два тима и съставите на Гърция и Израел.

Швеция пък даде ясен знак, че ще бъде подгласник на Холандия в група "Е", разгромявайки Молдова с 4:1. Така "Тре Крунур" има вече три точки повече от третия Унгария, а има да изиграва и още един мач.