Лешоядът от "Бернабеу"

Наричат го "El Buitre" - "Лешояда". Казва се Емилио Бутрагеньо...

Той дебютира в първия състав през 1984 г. срещу Кадис. Това беше дебют-мечта: Бутрагеньо отбеляза два гола и асистира за третия, след като Реал изоставаше с 0:2.

Емилио се превърна в острието на копието, реализаторът на така наречената "Quinta del Buitre"-„Петорката на лешояда", включваща таланти, израснали на школата на клуба - Мартин Васкес, Мичел, Маноло Санчис и Мигел Пардеса. Те вдъхновиха „Белия балет" по пътя към спечелването на множество трофеи - 6 шампионски титли на Испания, 2 национални купи и 2 Купи на УЕФА.

Естествено, младият нападател не можеше да остане незабелязан за националния отбор. Испания бе започнала тежки битки за класиране на Световното първенство в група с Шотландия, Уелс и Исландия. Британските отбори бяха победени под горещото небе на Севиля, но в реваншите „Ла Фурия" загуби болезнено от Уелс с изгряващите звезди Йън Ръш и Марк Хюз, както и в една епична битка в мъглявините на Глазгоу.

Мачовете с Исландия щяха да решат всичко. Род Стюърт обяви, че ще пее безплатно една нощ за Рейкявик, ако суровите северни момчета победят испанците. Те загубиха,но великият шотландски певец изпълни обещанието си, очарован от себераздаването на гордите исландци.

Испания бе първа в групата, втора остана Шотландия, завършвайки наравно на „Рейскорс Граунд" в Рексъм, а сърцето на легендарния мениджър Джок Стейн не издържа в края на жестоката британска битка - едно потвърждение за страстта и пълната отдаденост на големите мъже на футбола...

Горещите дни на Световните финали в Мексико бяха с отенък на Шекспирова драма. Датският „динамит" избухна в групата си, показвайки изумително непочитание към бивши световни шампиони - и ФРГ, и Уругвай станаха жертви на взривоопасната смес.

Дойде осминафиналът в Керетаро, противопоставящ Дания на Испания. Букмейкърите приемаха основно залози с колко гола ще бъдат отнесени поданиците на Негово католическо величество дон Хуан Карлос I, демонстрирайки учудващо пренебрежение към някогашните завоеватели на Новия свят.

Мачът започна с очаквани атаки на викингите, публиката им с шлемове с рога ги подкрепяше с див ентусиазъм, а когато и Йеспер Олсен отбеляза от дузпа, залозите се покачиха до лекомислени висоти...

Само един човек не би заложил и песо за Дания - Бутрагеньо. Хищническият поглед на Лешояда не трепваше - той наблюдаваше със студено хладнокръвие как датчаните се опиваха от мощта на своите атаки и бяха станали непредпазливи.

Ударите му проблясваха като остра шпага на тореадор, пронизвайки разгорещилите се северни сърца. Той отбеляза 4 гола, а потомците на Хамлет гледаха в края с невярващи очи светлинното табло, показващо 1:5 - в този момент те приличаха повече на неговия баща, Елсинорския призрак...

Испания отпадна на четвъртфинала с дузпи от Белгия. Емилио участва на Европейското първенство в Западна Германия, както и на следващото Световно в Италия. Той отбеляза 26 гола в 69 мача за националния отбор. Но за разлика от сега, Испания в онези години не бе господар на футболните бойни полета...

Когато се оттегли от играта, Лешояда стана футболен директор в Кралския клуб. Остана известен като „Джентълмена на футболното поле" - никога не получи червен картон през кариерата си!

В наши дни понякога участва в благотворителни мачове. Но дори и на близо 50-годишна възраст, ако топката попадне в краката му, благотворителността ще бъде далечно понятие за човека, когото наричаха „Лешояда".

Новините

Най-четените