Двойна победа за Mercedes в Малайзия

Хамилтън спечели първа победа за сезона в Малайзия

Люис Хамилтън и Нико Розберг донесоха двойна победа на Mercedes в Гран при на Малайзия, втори успех за тима от началото на сезона. В Австралия спечели Розберг, но сега съотборникът му Хамилтън беше недостижим на „Сепанг" и беше начело в състезанието от старта до финала. В спринта към първия завой Розберг успя да изпревари Себастиан Фетел, който в крайна сметка финишира трети - за огромно облекчение на Red Bull, тъй като другият пилот на тима Дениъл Рикардо не завърши заради повреда.

Звездата от култовия тв сериал „Шерлок" Бенедикт Къмбърбач интервюира първите трима на подиума след финала, а сега за разлика от 2013 атмосферата на почетната стълбичка беше радостна и публиката не освирка Фетел. Миналата година на „Сепанг" Себ открадна победата на съотборника си Марк Уебър, след като не спази заповедите от бокса и в продължение на 12 месеца феновете го освиркват, но може би сега това ще спре.

На старта Фетел се опита да притисне към стената на боксовете тръгналия трети Розберг, но той успя да се измъкне пред него, а в първите два завой Рикардо също изпревари световния шампион, като преди това се справи и с двамата пилоти на Ferrari Фернандо Алонсо и Кими Райконен.

За няколко обиколки Дениъл се движеше пред Фетел, но след това го пусна да излезе трети, а в 40 обиколка Red Bull провали състезанието на австралийския си пилот. Механикът на предна лява гума не зави гайката на колелото при третото спиране в бокса на Рикардо, той получи заповед да спре и механиците го върнаха с бутане в бокса. Това му струва цяла обиколка в битката с Фернандо Алонсо за четвъртото място, а 3 обиколки по-късно се счупи предното крило на колата му и той загуби още една обиколка и накрая Дениъл се отказа 5 тура преди финала.

В челото на класирането Хамилтън дръпна с 2 секунди още в първата обиколка на Розберг, който скоро след това имаше проблеми с износването на задните гуми, които прегряваха, което позволи на Фетел да се движи близо до него. Себ преследва Розберг при първите спирания в бокса, а за вторите спря обиколка по-рано, като се след това се оказа на 1 секунда от Нико. След това обаче Розберг увеличи темпото и Фетел изостана.

Заплахите за дъжд така и не се реализираха, а около 40 обиколка леко преваля на завои 8,9 и 14, но пистата остана суха.

Зад първите трима Нико Хюлкенберг води оспорвана битка с Алонсо за четвъртото място, като се опита да изкара цялото състезание само с две спирания в бокса, но в последните обиколки Фернандо, който беше с нови гуми го изпревари без проблеми и излезе четвърти.

Дженсън Бътън завърши шести, добро състезание за него с оглед това, че стартира десети, а зад него се разигра сериозна драма в тима на Williams. Още в първите обиколки стартиралият 18-и Валтери Ботас догони съотборника си Фелипе Маса, който веднага се оплака по радиото, че финландецът го атакува и Ботас беше инструктиран да не притиска бразилеца. В края на състезанието Ботас отново беше зад Маса и беше по-бърз, а в бокса сметнаха, че Валтери може да се бори за шестото място с Бътън. Маса получи указание да пусне Валтери напред, но не се подчини, след което Ботас беше информиран, че може да атакува съотборника си. В крайна сметка атаки нямаше и двамата завършиха седми и осми.

Топ 10 допълниха дебютантът на McLaren Кевин Магнусен и Даниил Квят с Toro Rosso, който също като в Мелбърн пак влезе в зоната на точките.

Гран при на Малайзия се оказа провал за Кими Райконен, който още в първата обиколка се удари леко с Магнусен - датчанинът загуби част от лявата половина на предното си крило, а Кими трябваше да спира в бокса заради спукана задна дясна гума. Това го прати на последно място, а след това Райконен стигна до 12-ата позиция. По-лошо се оказа състезанието само за Sauber - и двамата пилоти на тима отпаднаха, но пък Ромен Грожан финишира успешно за Lotus, при това на 11-о място.