ЦСКА на победа от полуфинал в Европа

Волейболистите на ЦСКА спечелиха с 3:2 срещу турския Зиратбанк и са на победа от участие в полуфинал в Европа Снимка: sportal.bg
Треньорът на Зиратбанк Пламен Константинов догледа мача от трибуните след като му бяха показани едновременно жълт и червен картон Снимка: sportal.bg

Волейболистите на ЦСКА са на една победа от участие в полуфиналите на втория по сила европейски клубен турнир - за Купата на европейската конфедерация. В решителен двубой от четвъртфиналната фаза на надпреварата тази вечер „червените" биха с 3:2 турския Зиратбанк, чийто треньор е бившият национал Пламен Константинов.

Реваншът е след седмица в Турция, а при нов успех ЦСКА ще получи право на участие във финалната четворка. При загуба на българите в Анкара във втория двубой, без значение от резултата, двата тима ще изиграят допълнителен гейм. Именно той ще определи крайният победител.

Най-резултатен за ЦСКА бе Филип Мейо, който завърши с 26 точки. Кубинецът Ясер Портуондо добави 18. Теодор Тодоров приключи двубоя с 16 точки. За Зиратбанк Петер Платеник бе най-резултатен с 20 точки.

Българският треньор на Зиратбанк Пламен Константинов догледа двубоя от трибуните след като в средата на третия гейм бе изгонен с едновременно показване на жълт и червен картон.

Още в края на втората част Константинов си изпусна нервите след спорно отсъждане на първия съдия румънеца Мирел Захареску. Веднага след началото на третата част Захареску вдигна червен картон на Пламен и го принуди да напусне мястото си на пейката.

Минути след второто техническо прекъсване Константинов окончателно бе пратен на трибуните, а за да дава указания на своя асистент той взе използваната от статистика на тима електронна система.

Румънският съдия на няколко пъти отправя предупреждения и към ЦСКА заради хвърлени от публиката предмети по терена. Захареску дори обяви, че е готов да прекрати мача ако феновете не се успокоят.

Зала „Арена Самоков" отново се оказа тясна, за да побере всички желаещи, подкрепа получиха и гостите, които имаха агитка от 100 души. Тя обаче бе настанена на срещуположната на българите трибуна, за да се избегнат инциденти. След края на срещата турските фенове бяха задържани в залата, докато се изтеглят домакините.

„Много труден мач за нас срещу много стойностен и здрав съперник. Трябваше да останем на 100% концентрирани, за да зарадваме нашата публика. Нищо странно няма в това да има проблеми с Пламен Константинов. Той е треньор, приема по-бурно отсъжданията. И двата тима са пределно мотивирани, напълно в реда на нещата е да има напрежение и в двата щаба", заяви след двубоя кубинската звезда на ЦСКА Ясер Портуондо.

„Хубава победа, но мисля, че можем да играем и по-добре. Няма значение как сме постигнали победата. В Турция може да се стигне и до „златен гейм". При гостуването ни ще бъде много тежко, но се надявам да успеем", допълни либерото на ЦСКА Теди Салпаров.

„Предупредих съдиите, че ще изпратим видеото в CEV. После исках да говоря с тях, а те ми показаха жълт и червен картон. Трябва да си сляп да не видиш, че първо го удря в главата и после си я взема с ръката при 24-та точка. Но не е само това, преди това им дадоха четири точки ей тия двамцата хубавци - пълни смешници. Не ми се коментира, тенденциозно съдийство. Не ни дават да впишем констатация, за да си измият ръцете и да изчезнат от тази ситуация. Отказват да подпишем протокола с протест, с претенция. Иначе мачът беше добър, получи се шоу и публиката остана доволна. В крайна сметка за това са дошли хората, но тия смешници провалиха двубоя", заяви ядосаният Пламен Константинов.