Целта е постигната, България взе победа на Евробаскет 2011

Росен Барчовски изведе баскетболните национали до първата им победа на европейско първенство след 22 години пауза Снимка: Associated Press

Българският национален отбор по баскетбол постигна целта си и  записа първата си победа на европейско първенство от 22 г. насам. Във втората си среща от група D в Литва нашите се наложиха с 68:65 над Белгия.

За съперника ни това е втора загуба в предварителната група, с което той на практика остава извън сметките за следващата фаза. Българите пък все още могат да се надяват на продължаване, но за тази цел ще се нуждаят от поне още един успех.

Най-резултатен за българския тим бе плеймейкърът Ърл Роуланд с 22 т. За Белгия със 17 се отчете Сам Ван Росъм. Двубоят на практика бе решен именно от изявите на двамата плеймейкъри. Двата тима често си разменяха предимстмвото в резулатата като само през първото полувреме водачът се смени 11 пъти.

Най-големият аванс на Белгия бе от седем точки - четири минути преди края на първото полувреме при 21:28. Съперникът ни бе убедителен и в началото на последната част когато вкара 5 безответни точки. Тройка на Златин Георгиев обаче спря серията им.

1,34 минути преди края Виденов изравни с два наказателни удара, а след това Деян Иванов открадна една топка и вкара след постепенна атака. Последваха нови пропуски на двата тима, а съперника ни получи последни 26 секунди за атака. Тя обаче така и не бе проведена, а белгийците дори фаулириха Деян Иванов. Българският баскетболист вкара само вторият наказателен удар, а след това късмета помогна на тима ни след като Ван Росъм не успя да отбележи при последното нападение на своите.