Ливърпул спечели градското дерби след противоречиво съдийство

Марк Аткинсън показа червен картон на Джак Родуел от Евертън за нищо Снимка: Getty Images
Марк Аткинсън показа червен картон на Джак Родуел от Евертън за нищо
Луис Суарес бе в основата на изгонването на Родуел, след това на дузпата за Ливърпул и накрая отбеляза втория гол за "червените" Снимка: getty images
Кени Далглиш ознаменува с победа завръщането си на „Гудисън Парк" като мениджър на Ливърпул 20 години след славното равенство 4:4 за Купата на ФА Снимка: Guardian

Ливърпул победи Евертън с 2:0 в градското дерби, а съдията Марк Аткинсън и нападателят Луис Суарес бяха злодеите за синята половина на Мърсисайд днес.

Уругваецът в състава на „червените" стана причина за много спорното изгонване на защитника на Евертън Джак Родуел още в 23-ата минута. Тогава младежкият национал на Англия наистина влезе по-остро на Суарес, но игра за топката и закачи само с коляно крака му.

Латиноамериканецът се запревива на терена, а строгият рефер само това чакаше, за да му покаже директен червен картон - своят 20-и в 39 мача във Висшата лига, като парадоксалното е, че Аткинсън цели 13 пъти е гонил играчи на „карамелите"!

В самия край на първото полувреме отново Суарес спечели дузпа за Ливърпул след нарушение на Фил Ягиелка, но изпълнението на Дирк Каут от бялата точка бе спасено от вратаря Тим Хауърд. Така холандецът стана първият такъв грешник в дербито от Роби Фаулър през 2001 г. насам, а американският страж се присъедини към колегата си Джордж Китчън и Сам Харди и Брус Гробелар от Ливърпул, които също са отразявали наказателен удар в този двубой.

Въпреки огромното си превъзходство във владеенето на топката (64:36%), „червените" все така не успяваха да го реализират и мениджърът Кени Далглиш пусна в игра ветераните Крейг Белами и капитанът Стивън Джерард в 67-ата минута.

Четири по-късно най-скъпият английски футболист Анди Керъл успя да разпечата вратата на Хауърд, а в 82-ата Луис Суарес направи 2:0, като празнуването на гола под трибуната с привържениците на Евертън му донесе канонада от пластмасови бутилки.

Така Кени Далглиш ознаменува с победа завръщането си на „Гудисън Парк" като мениджър на Ливърпул 20 години след славното равенство 4:4 за Купата на ФА, а сблъсъкът, които се ползва с репутацията на едно от най-приятелските дербита, този път не оправда това реноме.