Юнайтед се спаси от резил срещу Базел, перфектни Байерн и Реал

Бойкият състав на Базел не се даде на великия Манчестър Юнайтед Снимка: Getty Images
Бойкият състав на Базел не се даде на великия Манчестър Юнайтед

Отборът на Базел бе на броени минути от сензационна победа и срутване на крепостта на не кого да е, а на Манчестър Юнайтед.

Швейцарският първенец направи изключителен подвиг и съвсем малко не му достигна, за да постигне мечтата си да спечели в "Театъра на мечтите" в двубой от група "C" на Шампионската лига.

Гостите водеха с 3:2 на английския колос до 90-ата минута, като на почивката очаквано отстъпваха с 0:2 след два бързи гола на Дани Уелбек.

Младият нападател на "червените дяволи" отбеляза в 16-ата и 17-ата минута след чудесни асистенции на ветерана Гигс.

След почивката обаче настъпи тотална метаморфоза на терена в редиците и на двата тима.

Гостите тръгнаха смело напред и също толкова набързо наваксаха своя пасив. Първо Фабиан Фрай намали в 58-ата минута след едно меле в полето на домакините, а две по-късно адашът му Александер с глава изравни.

Ужасът за феновете на Юнайтед бе пълен в 75-ата минута, когато бе свирена дузпа за Базел, перфектно изпълнена от Александер Фрай.

Малко преди това на терена се появи Нани, а в 82-ата в игра бе пуснат и Димитър Бербатов на мястото на Андерсон.

Последните минути на двубоя се изиграха пред вратата на швейцарците. Тяхната отбрана капитулира в 90-ата минута при едно центриране на Нани отдясно към далечната греда, където Ашли Йънг с глава прати топката в долния десен ъгъл на Зомер.

В последните секунди на продължението Бербатов също излезе на голова позиция в непосредствена близост до вратата, но ъгълът бе прекалено малък и той стреля в аут.

В другия мач от тази група Бенфика очаквано спечели като гост на Оцелул с 1:0 след точен изстрел на Сезар в края на първото полувреме.

В считаното за едно от дербитата на вечерта в Лигата Байерн се наложи над Манчестър Сити с 2:0 и вече има 6 точки в определената като "желязна" група "A".

Баварците наложиха волята си в последните минути на първото полувреме. Голмайсторът на тима Марио Гомес изведе своите в 38-ата минута с удар отблизо пред безучастните погледи на цялата защита на англичаните.

Франк Рибери отправи шут извън наказателното поле, който бе отразен от Харт. Стражът на "гражданите" се намеси отлично и при последвалата добавка на Мюлер, но нямаше как да реагира при тази на Гомес.

Малко преди почивката Кроос центрира от свободен удар към близката греда, където Даниел Ван Буйтен отправи изстрел с глава. Харт отрази удара, но отново там бе Гомес, който от няколко метра покачи.

Наполи спечели пъра победа в групите на Шампионската лига, надделявайки със същия резултат над Виляреал на своя "Сан Паоло". Хамшик се разписа за неаполитанците след четвърт час игра, а две минути по-късно Кавани от дузпа изкова успеха за своите.

Реал (Мадрид) не срещна трудности при домакинството си на Аякс и го победи с 3:0 в среща от група "D". Холандският гранд изпусна две чисти положения в началото на срещата, но след това преклони глава пред далеч по-опитния си съперник.

Мълниеносна контраатака, достойна за всеки учебник по футбол, доведе до откриването на резултата в 26-ата минута. Четирима играчи на мадридчани с по едно докосване стигнаха до вратата на гостите, като завършващият удар бе на Роналдо.

Кака сложи точка на всякаква интрига в 41-ата минута след плътен шут от границата на наказателното поле. Класиката за Реал оформи Карим Бензема в началото на второто полувреме, след като преди това Арбелоа и Кака разпиляха отбраната на Аякс.

В сблъсък от същата група Лион спечели без проблеми с 2:0 срещу Динамо (Загреб) и застана плътно зад испанския гранд в подреждането с актив от 4 точки.

В последния мач от вечерта турската сензация от "Джузепе Меаца" Трабзонспор стигна до 1:1 у дома срещу Лил, след като до 75-ата минута изоставаше в резултата.

Така служебно пратеният в групите на Шампионската лига вицешампион на югоизточната ни съседка сензационно оглавява класирането в група "B", след като Интер надви над ЦСКА (Москва) няколко часа по-рано.