Руснак поведе в рали „Дакар”

Българите завършиха успешно първата отсечка в рали "Дакар" Снимка: Dakarbg.com
Българите завършиха успешно първата отсечка в рали "Дакар"

Руснакът Леонид Новицки поведе в рали „Дакар", след като спечели вчера първия етап от състезанието - отсечката, в която загина местният мотоциклетист Хорхе Боеро. Това беше второ поредно участие за Боеро, който миналата година отпадна от състезанието, след като пропадна в пропаст и организаторите едва успяха да го спасят.

Боеро е паднал 2 километра преди финала на етапа и след това сърцето му е спряло, обявиха лекарите. Докторите заявиха, че все още не е известна причината за спирането на сърцето на 38-годишния моторист.

Напълно очаквано осемте коли на X-Raid доминираха в началото на състезанието, като в първата отсечка се появиха и първите проблеми за миналогодишния победител Насър Ал-Атиях. Ал-Атиях загуби 9 минути вчера, след като имаше проблеми с налягането на маслото в мотора на неговия Hummer.

На финала Новицки успя да изпревари с 5 секунди Кщищоф Холовчиц и с 9 лидера на тима Стефан Петерханзел - скромни разлики за 57 състезателни километра.

Двамата български участници в рали „Дакар" - Петър Ценков и Младен Вачков завършиха 18-и и 11-и в ATV групата, в която стартираха 30 пилоти, но седем от тях бяха извадени от състезанието в самото му начало заради проблеми с техниката.

Днес е втората отсечка от рали „Дакар" - от Санта Роса да ла Пампа до Сан Рафаел - 487 километра пробег и 295 километра скоростен етап - първото сериозно изпитание за пилотите.