Превратът е факт! Манчестър Юнайтед изпревари Ливърпул

Голът на Рууни короняса Манчестър Юнайтед за рекорден 19-и път Снимка: Getty Images
Голът на Рууни короняса Манчестър Юнайтед за рекорден 19-и път

Датата 14 май 2011 г. се превърна в историческа за Манчестър Юнайтед, Ливърпул и въобще за цяла Англия.

Очакваният преврат на футболния Олимп на Острова се състоя, след като "червените дяволи" завоюваха своята 19-а титла и изпревариха големия си съперник от "Анфийлд" във вечната ранглиста.

Сър Алекс Фъргюсън пък спази обещанието си отпреди 25 години, че ще свали Ливърпул от трона. Нещо, което прекалено малко са били тези, които са го вярвали по онова време, дори сред феновете от "Театъра на мечтите".

Тяхната мечта стана реалност на "Иууд Парк" в Блекбърн в 73-ата минута. Тогава Хавиер Ернандес нахлу в наказателното поле на домакините и бе фаулиран от вратаря Пол Робинсън.

В този момент главният съдия Фил Дауд се насочи към своя асистент, за да се консултира, тъй като мексиканецът изрита прекалено силно топката и нямаше как да играе, въпреки че бе повален.

Футболистите на двата тима се насочиха към помощника на Дауд със своите претенции.

След кратък разговор между двамата главният съдия посочи бялата точка. Зад топката застана Уейн Рууни, който с мощен изстрел излъга Робинсън и узакони титлата за Юнайтед.

Преди това точката за гостите бе пред сериозна въпросителна. Изключително слаб мач направи вратарят на "дяволите" Томаш Кушчак, който направи не една и две груби грешки.

Полският страж обаче нямаше какво да направи в 20-ата минута, когато Брет Емертън с плътен удар вътре в наказателното поле откри след центриране отляво.

Блекбърн можеше да покачи през втората част, но и гредата се превърна в пръв помощник на Кушчак.

Димитър Бербатов отново бе оставен на резервната скамейка, като се появи в игра в 81-ата минута на мястото на Нани. Голмайсторът на Висшата английска лига вдига за втори път титлата на Албиона с Манчестър Юнайтед.

Повече от заплетена стана битката за оцеляване на дъното. "Вълците" от Уулвърхемптън удариха Съндърланд като гости с 3:1 и изплуваха над чертата преди неделния мач между Бирмингам и Фулъм.

Новакът Блекпул също даде заявка, че не възнамерява да се разделя с Висшата лига и съумя да пречупи Болтън с 4:3 у дома.

Уест Бромич пък със сигурност ще играе в Премиършип и догодина, след като се наложи с 1:0 над Евертън.