Отново е януари, а заглавията из спортните издания са предвидими. „Левски готви удар с Петров", „ЦСКА краде Иванов", „Лудогорец с трансферен хит", „Бивш съотборник на Меси в Ботев-Враца"...
Ей такива работи се случват във футбола ни. Мениджърите звънят телефони и предлагат играчи, които се явяват на проби на дузини. Отборите не знаят подготовка ли водят, на ревю ли са, та постоянно в контролите влизат по 4-5 тествани чужденци или нашенци, от които обикновено биват одобрявани около 10 процента.
Лудогорец привлече колумбиеца Себастиан Ернандес (офанзивен халф) и сърбинът Неманя Милиславлевич (ляв халф), както и третия вратар на националния отбор Влади Стоянов. Поглед върху състава на шампионите в момента показва, че от 26 футболисти, българите са едва 10. Тимът от Разград още не е започнал с контролите, но ще направи силно испанско турне през февруари, където ще играе със сериозни съперници като Лех, Динамо (Киев), Атлетико (Паранаезе), Рубин...
С привличането на нови и нови легионери всеки трансферен прозорец Лудогорец доказва теза, аргументирана със статистики от швейцарската футболна обсерватория CIES. Според експертите там българското първенство е номер 1 по привличане на нови играчи средно в отбор за последната година - 14,6! При положение, че съставите на нашите елитни тимове са средно с по 26 души (пак според същото изследване), се оказва, че на година всеки от тях сменя на практика повече от половината си футболисти. При такова текучество, как да има качество? За трансфери сме като Клондайк - всеки напира да извади златото, но песъчинките са твърде много.
Пак Лудогорец е най-добрата илюстрация и за друг резултат от изследването. България е десета отзад напред сред европейските лиги по налагане на собствено произведени футболисти - по 16,2 процента средно на клуб. Тоест - при 26 играчи в тим, собствените юноши са около четирима. В Лудогорец тяхната бройка е ясна - нула.
За сметка на това в Литекс са над дузина. Тимът от Ловеч е на обратния полюс, правейки малко трансфери в последните три прозореца, като стремежът е да се налагат свои. През зимата Литекс вече изигра две контроли, като в тях новото попълнение Ванжер да Силва още не може да се разпише, а тимът има загуба и реми с гръцки съперници. Резултатите в проверките не са от толкова сериозно значение, но прави впечатление, че в стартовия състав на тима от Ловеч напролет вероятно ще има най-много две чужди имена - Да Силва и албанеца Ваюши.
Левски още не е започнал с контролите, а и е предпазлив на трансферния пазар. Привлечени бяха вратарят Михаил Иванов (Ботев-Вр), защитникът Пламен Димов (Черноморец), както и халфовете Стефан Велев (Берое) и Милен Василев (Миньор). Четирима българи, което е свежа новина в трансферната политика на клуба. Ще се търси класен бранител (очаква се раздяла с Ромейн Ели), а и вероятно поне един нападател, тъй като в момента Левски разполага с Базил де Карвальо и Жоао Силва в атака като варианти.
ЦСКА привлече трима нови - Венцислав Василев (Миньор), Ивайло Чочев (Чавдар-Етрополе) и завърналият се от Китай Мартин Камбуров. Пак само наши имена... Тимът разполага с конкуренция на всички постове, въпросът е обаче от каква класа са наличните играчи. В защита се оказа, че не е нужен нов - Костадин Стоянов се завръща след година извън игра. Новият треньор Миодраг Йешич дори има проблем в атака - как да намери място и на Мишел Платини, и на Камбуров. В първата си контрола в Турция „червените" направиха 1:1 със Сервет (Женева). Резултатите обаче, разбира се, нямат значение до месец март и старта на първенството.
Петият сериозен фактор в челото на първенството - Ботев (Пд), се следи под лупа заради инвестициите в клуба и завръщането на утвърдено име за треньор в „А" група. Мъри Стоилов доведе вече три нови попълнения - вратарят Адам Стаховяк (Полша), холандският защитник Сивард Спрокел и бившия национал Борис Галчев, който не успя в Динамо (Букурещ). Тимът на Стоилов изигра вече и една проверка - 4:2 над втородивизионния Свиленград. Треньорът освободи петима играчи, очакват се още поне две нови попълнения.
Засега активността на трансферния пазар на клубовете ни не стига котата, която показва статистиката на CIES. Но все пак сме още през месец януари, а трансферният прозорец у нас продължава чак до края на февруари. Всъщност не е ясно защо точно... Но е сигурно, че хората от швейцарския институт си знаят работата и не са изчислили грешно водопада от новопривличани футболисти в родните клубове. Така че - очаквайте още „трансферни бомби" далеч преди първата топка да е ритната пред пролетния полусезон в „А" група.