И двете набедени за мъже боксьорки ще се бият на финалите в бокса

И двете набедени за мъже боксьорки на Олимпийските игри в Париж успяха да стигнат до мачове за титлата.

Амине Хелиф в категория до 66 кг и Лин Ю-Тин при 57-килограмовите се класираха за финалите в своите категории и ще се бият за олимпийската титла.

Алжирката първа стигна до финал, след като победи Джандам Сууанапенг от Тайланд след единодушно съдийско решение.

На финала Хелиф ще се боксира с настоящата световна шампионка в категорията Ян Лиу, която победи с 4:1 съдийски гласа световната шампионка от 2018 г. Ниен Чин Чън от Тайван.

На полуфиналите Ю-Тин пък се справи с Есра Йълдъз Кахраман от Турция, също със съдийско решение.

Подобно на българката Светлана Каменова, и туркинята направи знаци XX след загубата си като препратка към хромозомния скандал, в който тайванката и Хелиф се замесиха.

Ю-Тин ще спори за олимпийската титла с Юлия Шеремета от Полша.

Хелиф и Ю-Тин се оказаха в центъра на боксовия скандал в Париж. Преди година двете бяха дисквалифицирани от Световното първенство заради завишени нива на тестостерон и наличие на мъжки хромозоми в ДНК-то им, според Световната боксова асоциация.

Въпреки това и двете бяха допуснати от МОК да участват на Олимпийските игри и сега ще се борят за златните медали.

Финалът на Хелиф е в петък, а на Ю-Тин - в събота.