След 10-годишна пауза България отново е на Европейско първенство! (видео)

След 10-годишна пауза България отново е на Европейско първенство! (видео) Снимка: FIBA

10 години по-късно България отново ще играе на Европейско първенство по баскетбол!

Нашият национален отбор надделя по изключително драматичен начин с 66:65 над Латвия снощи и успехът в Рига го изстреля към европейските финали.

В директен сблъсък за място на Европейското, България шокира съперника, който беше абсолютен фаворит и неизменна част от последните девет европейски първенства.

Нашите изоставаха през целия мач и в един момент в последната четвърт разликата беше 13 точки в полза на домакините.

Но три минути преди края тройка на Чавдар Костов позволи на България за пръв път да поведе в двубоя - 63:62. Латвия обърна до 65:63, но американецът Дий Бост реализира решаваща тройка за нашите минута и 26 секунди преди финала.

След края българският селекционер Росен Барчовски беше понесен на ръце, а българският щаб избухна в дива радост.

Европейското първенство ще се проведе през септември следващата година.