Приемливо ли е да си расист в интернет, ако спадаш към категорията на световните лидери?
Може би да или поне според Twitter, които в свое съобщение казаха, че блокирането на публични фигури от социалната мрежа и/ или премахването на противоречиви техни постове би могло да попречи на хората да разберат важна за тях информация и дебатират по нея.
Принципите на Twitter може и да са спасили влиятелните политици от изтриване на акаунтите им, но интернет не е само територия на беззаконие.
За този факт напомня австрийският съд, според който законите за свобода на словото, от които се ползват обикновените хора, трябва да важат и за политиците. Под "политици" в случая се разбира Бруно Вебер - общински съветник в град Амщетен от австрийската крайнодясна Партия на свободата (FPO).
Вебер пише расистки и хомофобски коментар под реклама, която показва бял и чернокож мъж, държащи в ръцете си бебе. Той описва кадъра като "гнусен" и използва австрийския еквивалент на обидната за цветнокожи думичка, започваща с "Н". По-късно се извинява и подава оставката си, която обаче не е приета от партията му.
Бруно Вебер
Австрийският съд решава да прати Вебер на шестмесечна програма, която ще го научи как да спазва добрия тон, докато е в интернет. Властите освен това ще проучат възможните причини за расизма и хомофобията на общинския съветник и ако той не покаже признаци, че е подобрил възгледите си, може отново да бъде изправен пред съда.
Политикът от FPO ще стане част от проект, който е започнал тази година и до момента е помогнал на 60 души да преосмислят поведението си онлайн.
Програмата работи съвместно с австрийския съд и прокуратура и немско-австрийска асоциация, наречена "Диалог вместо омраза".
Тя започва дейността си, след като обвиненията за подбуждане на омраза по расов и полов признак скачат от 25 през 2006-а до над 820 през 2017-а.
Въпреки значителното увеличение на обвиненията, в някои случаи съдилищата все още се въздържат да осъдят извършителите с аргумента, че наказателна присъда само ще засили омразата у тях.
След като получат присъда, голяма част от тях веднага започват да се държат като жертви и да се оплакват, че са осъдени, защото са се осмелили веднъж да си изкажат мнението. Вебер трябва да се присъедини към програмата още този декември месец.
Вместо да затворят общинския съветник или други, обвинени в онлайн подбуждане на омраза, австрийските съдии вече имат възможност да предлагат доброволно участие в сесиите на "Диалог вместо омраза". Ако обвиняемият откаже да участва, съдът директно преминава към издаването на присъда.
Но терапията не е лесният изход от ситуацията.
В края на шестте месеца всеки преминава през външно оценяване, на което комисия решава дали обвиняемият има напредък, достатъчен обвиненията срещу него да бъдат свалени.
Подобни процедури вече съществуват в няколко северноевропейски държави и биха било относително лесни за прилагане в други страни в Европа със сходни законодателства. В САЩ например законът за свободата на словото може да се окаже пречка такива интернет потребители да бъдат преследвани от съда. Но европейските специалисти смятат, че модифицирана версия на програмата може да бъде приложена и в Щатите.
Спорната реклама, която Вебер коментира
Австрийската "Neustart", която се занимава предимно с ислямски и десни екстремисти, внимателно се опитва да избегне политическата стигма, която бързо би могла да застигне подобен проект. Те не искат да се превръщат в "полиция на мисълта".
Вместо това експертите изследват факторите, които са довели до зараждането на омразата. Често в миналото извършителите също са били потърпевши от обиди - моменти от живота им, които трябва да разберат, за да осъзнаят как действията им влияят на околните.
Мнозина нараняват, защото преди са били наранени.
Освен психологически консултации, екипът също така тренира участниците как да общуват с уважение в интернет. До момента след шестте месеца терапия нито един участник не е върнат обратно в съда.
След шест месеца Австрия ще е наясно дали крайнодесният политик Вебер е постигнал значителен напредък в знанията си как се общува онлайн и дали също ще избегне по-тежка присъда.