Историята гласи, че създателят Стив Джобс много обичал ябълки и точно се бил върнал от ябълкова ферма, когато предложил името – сторило му се, че е "забавно, духовито и не е смущаващо". Той харесвал Apple и защото това име поставяло компанията пред бившия му работодател Atari в телефонния указател. Така в началото компанията се нарича Apple Computers, преди да стане само Apple през 2007 г.
На корейски името означава „три звезди” и е било избрано заради звездите на нощното небе, които са „големи, многобройни и могъщи”. До 1993 г. логото на Samsung съдържаше три звезди, преди да бъде заменено с настоящото синьо-бяло.
Големият корейски конкурент на Samsung не винаги е имал толкова кратко и елегантно име. През 1995 г. компаниите Goldstar и Lak-Hui (произнася се „Лъки”) се сливат в новата марка Lucky Goldstar, която впоследствие става само LG. Двете букви се асоциират и с мотото на компанията „Животът е хубав” (Life’s Good).
Имената на доста компании са резултат от дълги проучвания, сливания и съкращения, но други са просто щастлива случайност. Музикалната стрийминг услуга Spotify получава името си, когато основателите Даниел Ек и Мартин Лорентзон нахвърлят идеи и едно от предложенията е грешно чуто като Spotify.
Те откриват, че тази дума е уникална и я запазват, макар да не значи нищо. Когато марката им става популярна, те измислят по-убедителна история - че думата идва от spot (набелязвам) и identify (откривам, отъждествявам се).
Предшественикът на социалната мрежа се казва Facemash и е замислен като игра, в която студенти оценяват кои от колегите им са красиви и кои не. Facemash е заменен от thefacebook.com и е ограничен само за университети, преди компанията да съкрати името до Facebook и да го отвори за всякакви потребители.
Предишното име на компанията е Tokyo Tsushin Kogyo K.K (Токийска телекомуникационна инженерна корпорация), или Totsuko. Прекръстена е отчасти на латинската дума sonus (звук), повлияна е и от жаргонното обръщение sonny boy, използвано през 50-те в Япония като определение за умни млади мъже.
Социалната мрежа, която скоро стана на 10 г., в началото е кръстена twttr под влиянието на сайта за снимки Flickr. Докато нахвърлят нови идеи, основателите се спират първо на името Twitch, но го изоставят заради Twitter – тъй като речниковото значение „кратък изблик на незначителна информация” им се вижда особено подходящо. За щастие, в крайна сметка те запазват и гласните букви в думата. Сред отхвърлените идеи за име е леко плашещото FriendStalker.
Кръстен е на правописна грешка – по-точно на неправилно изписване на думата googol. Това е математическият термин на цифрата 1 със сто нули и е избран от основателите Сергей Брин и Лари Пейдж, за да изрази огромното количество информация, до която са искали да предоставят достъп. Преди това търсачката е носела странното име Backrub (разтриване на гърба).
Тук историята е всеизвестна и сякаш съвсем класическа. Бил Гейтс и Пол Алън създават марката Microsoft като смесица от „микропроцесор” и „софтуер”, а в началото името даже е било изписвано с тире като Micro-Soft.
Оригиналното название „Ръководството на Джери и Дейвид за голямата мрежа” (Jerry and David’s Guide to the World Wide Web) носи имената на създателите Джери Янг и Дейвид Файло. Скоро след основаването обаче името е променено на Yahoo и с него Янг и Файло създават странния акроним Yet Another Hierarchical Officious Oracle. Преводът би трябвало да е нещо като „Още един йерархически офисен мъдрец”, тъй като намеренията са били Oracle да означава „извор на знания и мъдрост”, а Officious не е с обичайното си значение (натрапчив, официозен), а описва офисните служители, които са щели да използват базата данни на Yahoo по време на работа.
Реално обаче Янг и Файло признават, че просто са харесвали значението на думата yahoo за „груб, шумен и буен човек с животински страсти”, както Файло е бил определян като студент.