Джокович и Вавринка ще определят втория финалист в Мелбърн

Джокович все още няма загубен сет в Мелбърн.

Новак Джокович се класира за полуфиналите на Australian Open след победа над Милош Раночи със 7-6 6-4 6-2. Сърбинът достигна до предпоследната фаза на турнир от Големия шлем за 25-ти път в кариерата си и има всички шансове в следващите години да атакува челните позиции във вечната класация по този показател, след като пред него са само Роджър Федерер (36), Джими Конърс (31), Иван Лендъл (28) и Андре Агаси (26).

Джокович срещна сериозна съпротива от Ронич само в първия сет, който бе решен с тайбрек. Двойна и непредизвикана грешка, както и уинър от ракетата на сърбина му донесоха точка за пробив още във втория гейм, но канадецът се измъкна с ас.

После Ноле имаше още една възможност, но сервисът на съперника му отново бе безкопромисен. Подобно нещо се случи и в осмия гейм, когато три грешки на Раонич го изправиха пред нови две точки, в която да спасява пробива, но сервисът му служеше все така вярно. В тайбрека грешка от бекхенд на канадеца доведе до първия минипробив и 2-0 за Джокера, но Раонич навакса. Още един минибрейк за 4-2 обаче се оказа решаващ сърбинът да вземе първата част.

Вторият сет бе рутинен за световния №1. Още на старта му три грешки на Раонич дадоха три брейкбола на Ноле, който от втория опит успя с категоричен печеливш удар от бекхенд. Нататък втората част продължи с предимство за сервиращите, като Джокович спечели три от петте си сервис гейма на нула и даде само две точки на канадеца.

Раонич отрази един брейкбол преди да спечели маратонския гейм, белязал началото на третия сет, но в третия гейм не успя да удържи на мощната игра на Ноле, който поведе светкавично с 0-40 и даде само една точка на съперника. Нов гейм на нула и още един пробив доведоха резултата до 4-1 и всичко вече бе ясно. Раонич не успя да спечели точки и в третия гейм. Канадецът отложи присъдата си, печелейки гейма си за 5-2, след което Джокович затвори мача точно за два часа игра.

Интересно е да се отбележи, че в петте си мача до момента в Мелбърн Джокович бе пробит само веднъж. Раонич пък беше загубил само две свои подавания преди да срещне световния лидер.

Джокович се изправя срещу миналогодишния шампион Стан Вавринка в опит да достигне до финала в Мелбърн без загубен сет до момента. Той води на швейцареца с убедителното 16-3 в общия баланс между двамата, но именно на Australian Open 2014 бе прекъсната поредицата му от 14 последователни успеха срещу този съперник. Стан спечели на четвъртфиналите с 2-6 6-4 6-2 3-6 9-7.

Вавринка подчини с 6-3 6-4 7-6(6) коравия воин Кей Нишикори. Мачът беше повторение на четвъртфинала между двамата на миналогодишния US Open, но победителят беше различен, а и този път швейцарецът нямаше никакво намерение до оставя развръзката за пети сет.

Стан заби 20 аса и 46 уинъра срещу само 6 директни точки от сервис и 23 печеливши удара за съпеника му. Ключов показател за триумфа на швейцареца бяха 34-те непредизвикани грешки, които са страхотно постижение на фона на 61 допуснати в предишния му двубой с Гийермо Гарсия-Лопес.