Победа за Цвети, Сесил отпадна в Истанбул

Цвети срещна сериозна съпротива от млада рускиня.

Цветана Пиронкова се съвзе от загубен сет на нула и мина през два спасени мачбола срещу 20-годишната Маргарита Гаспарян, но не се пречупи и се класира за втори кръг на турнира в Истанбул след красив обрат за 0-6 7-6(4) 7-6(3).

Квалификантката се разправи с Пиронкова за едва 21 минути в първия сет, като отпусна само 6 точки на най-добрата ни тенисистка. Двойна грешка на Цвети и уинър на 20-годишната рускиня направиха резултата 15-40 в откриващия гейм на мача, след което българката се самопроби с крайно рисковано воле, което изкара в аут.

Гаспарян бързо затвърди и проби още веднъж на 15, с което вече пое тотален контрол над развитието на сета. При 4-0 рускинята стигна до 15-30 и с два поредни форхенд уинъра подпечата трети пореден брейк, а бърз гейм на нула оформи крайното 6-0. Пиронкова видимо не успяваше да вкара достатъчно сила в ударите си, придвижваше се трудно и се прибра в съблекалнята за медицински таймаут между сетовете.

Пиронкова отново не намираше сервиса си в началото на втората част, само че няколко грешки на рускинята ѝ дадоха първи геймбол в мача за 40-30 и Цвети най-после се разписа в резултата. Българката показа доста по-голяма стабилност в подаванията си, а при 2-1 дори стигна до брейкпойнт, но световната №110 го заличи с премерено излизане на мрежата.

При 4-3 първата ни ракета се добра до 15-40, само че Гаспарян отрази и тези брейкпойнти с мощна и прецизна игра от форхенд. Рускинята не се огъна и след час битка във втория сет го вкара в тайбрек. В него обаче Пиронкова наложи волята си, откъсна се рано с 5-0 точки и рестартира мача със 7-4 т. Във втория сет Цвети ясно показа, че има сили да се пребори за победата днес и в началото на третия проби за 2-1 от четвъртия си брейкпойнт.

Нататък българката минаваше изключително рутинно през подаванията си до 5-4, когато сe намираше на две точки от победата при 30-30, но в крайна сметка позволи на 20-годишната рускиня да върне пробива. Гаспарян дори поведе с 6-5 и имаше два мачпойнта, които Пиронкова прати в историята с много точна игра. Рускинята не можеше да се похвали със същата психическа устойчивост и набързо изостана с 0-4 точки в тайбрека. Цвети нямаше как да изпусне подобен аванс и приключи обрата със 7-3 т., а в следващия кръг очаква Куруми Нара.

TEB BNP Paribas Istanbul Cup, I кръг

Сесил Каратанчева - Франческа Скиавоне 0-6 1-6

Сесил Каратанчева отпадна от турнира "TEB BNP Paribas Istanbul Cup" с награден фонд $250,000 след тежко поражение от италианката Франческа Скиавоне с 0-6 1-6. Срещата продължи само 58 минута, а българката се представи много под нивото си.

Тя направи осем двойни грешки и проби само един от геймовете на ветеранката, която в момента заема 85-та позиция в световната ранглиста. В същото време Каратанчева не успя да спечели нито едно свое подаване.

Първият сет продължи само 20 минути, в които Скиавоне не даде абсолютно никакви шансове на слабо сервиращата Сесил, чиято игра бе изпълнена и с непредизвикани грешки.

Серията на италианката продължи и тя поведе с 3-0 във втория сет, след което Сесил стигна до първата си възможност за пробив. Тя поведе с 0-30 на ретур и след няколко дюса, най-накрая записа гейм на сметката си.

Българката обаче не успя да спечели своето подаване и от шестия си опит, с което резултатът стана 4-1, а с рутинен гейм Скиавоне се доближи на един от втория кръг.

Каратанчева отрази три мачбола, но на четвъртия отново се огъна и мачът свърши за по-малко от час със седми брейк за 35-годишната Скиавоне.