Григор Димитров не успя срещу Жил Мюлер

Григор отпадна още във втория кръг в Ротердам.

Григор Димитров изигра втори пореден неубедителен мач в Ротердам и този път не успя да се спаси от отпадането. На старта българинът оцеля след два отразени мачбола срещу Пол-Анри Матьо, но днес намиращият се в най-силната форма в цялата си кариера Жил Мюлер не му остави шанс и го пречупи с 6-2 7-6(8).

Димитров загуби първия сет по изключително тежък начин. Съперникът му доказа, че е в страхотна форма и се изстреля в резултата с аванс от 4-0. В момента Мюлер е на върховата в кариерата си 37-а позиция в света и освен това през този сезон има загуби единствено от шампионите на турнирите, в които е участвал. В Ченай го спря Вавринка, Троицки го пречупи в Сидни, а Джокович вложи доста сили, за да го отстрани от Australian Open.

Григор поведе с 40-0 в откриващия гейм на мача, но първата ракета на Люксембург наниза пет поредни точки за пробива. При следващото му подаване българинът се върна от 15-40 с мощен сервис и уникален лоб, но дори това не се оказа достатъчно, защото Мюлер си осигури още един брейкпойнт, а Димитров го материализира с кошмарна грешка от смач. Нататък ритъмът на мача се успокои, но това съвсем не беше в полза на българина, който не стигна до нито една точка за пробив и предаде първия сет с 2-6 за 22 минути.

Във втория сет превъзходството на Мюлер не беше толкова явно, но въпреки че Григор изпусна 3 брейкпойнта при 2-1, оставаше впечатлението, че съперникът му е крачка пред него в двубоя. Може би, защото 31-годишният ветеран видимо играеше доста по-освободено и се създаваше усещане за лекота в представянето му. При 5-5 Григор напомни за невероятния си потенциал с магически лоб след удар между краката и принуди Мюлер да сервира за оставане в сета.

Талантът ни блесна и със смъртоносна къса топка, за която най-добрият тенисист на Люксембург нямаше отговор. Тя беше с цената на сетпойнт, който обаче беше неутрализиран с гръмотевичен сервис по правата, а след това Мюлер безпроблемно стигна до тайбрек. Битката в него се движеше точка за точка и първи до мачпойнт стигна ветеранът, но сервисът на българина го измъкна.

А последвалият ас означавеше сетпойнт за Димитров. Мюлер се справи с него и още един преди жестока намеса на мрежата да му осигури втора точка да спечелване на двубоя. И с поредната си атака на мрежата и класно воле Мюлер приключи битката с 10-8 точки в тайбрека. За Григор предстои защита на трофея му в Акапулко.