Сесил загуби на старта в Чарлстън

Все пак втората ни ракета спечели два мача в квалификациите в Чарлстън и продължава с малки стъпки да се приближава към Топ 100.

Сесил Каратанчева се бори наистина сърцато, но нямаше достатъчно аргументи срещу брутално силовия стил на Саманта Стосър и загуби с 2-6 4-6 на старта на основната схема на "Family Circle Cup". Все пак втората ни ракета спечели два мача в квалификациите в Чарлстън и продължава с малки стъпки да се приближава към Топ 100.

Каратанчева не се чувстваше никак комфортно на зеления клей в Чарлстън срещу финалистката от Ролан Гарос 2010 и макар да отрази една възможност, допусна пробив още в първия гейм на мача. При 1-2 Сесил влезе в гейма с класен минаващ удар и стигна до 30-40, когато непредизвикана грешка от форхенд на Стосър подпечата рибрейка. Австралийката имаше едва пет победи в 14 мача от началото на сезона и не изглеждаше във впечатляваща форма, но Каратанчева сякаш нямаше достатъчно мощ в ударите си, за да се възползва от този факт.

Стосър ограничи броя на непредизвиканите грешки и проби на 15 за 3-2, след което със здрава защита българката стигна до точка за рибрейк, но серия от недостижимо силни и прецизни форхенди направи резултата 4-2. Концентрацията на Сесил съвсем изчезна в следващите няколко минути и тя допусна втори пореден брейк, този път на нула. За разлика от обичайния си не особено висок процент на вкаран първи сервис, статистиката за откриващия сет на втората ни ракета сочеше 72%, но въпреки това Сесил взе едва едно от четирите си подавания.

Българката показа страхотна устойчивост при първия сетпойнт на Стосър (при 5-2 и 40-30) като издържа в размяна от основната линия на много високо темпо и завърши точката с изящна къса топка. Тогава бившата №4 в света отново вдигна нивото и скоростта в ударите си и затвори сета за 33 минути.

Каратанчева прекъсна серията от пробиви с гейм на нула на старта на втория сет, но в следващото си подаване отново нямаше отговор за мощния стил на австралийката и рано изостана с брейк за 1-2. С много тичане и труд Сесил стигна до 40-40 на сервис на Стосър, но астралийката увеличи аванса си на 3-1. Втората ни ракета на моменти успяваше да догони съперничката, но не и да диктува развитието на геймовете и мача.

Сесил отказа да се предаде и спаси цели 4 брейкпойнта в 8-минутен гейм, с който намали изоставането си до 2-3 преди да се запъти към стола за почивка. Отговорът на Стосър беше обезкуражаващ - гейм на нула за 4-2, а в този момент статистиката за уинърите показваше преднина от 22-7 за Саманта. Каратанчева остана в битката до 4-5 и принуди съперничката си да сервира за мача. Сесил въвлече австралийката в четири изтощително дълги разигравания в следаващия гейм, но Стосър се справи с предизвикателството и затвори двубоя за час и 20 минути.