Григор отпадна драматично в Индиън Уелс

Следва турнира в Маями.

Григор Димитров изпусна победата в един на пръв поглед спечелен мач срещу Джак Сок и отпадна в трети кръг на BNP Paribas Open след 6-3 3-6 6-7(7). Българинът водеше с пробив за 4-2 гейма в третия сет, а при 5-4 имаше три поредни мачбола на сервиса на Сок, който спаси и четвърти в тайбрека, за да грабне победата.

Димитров сервираше стабилно в началните минути и печелеше подаванията си без излишна драма, успявайки бързо да върне напрежението върху Сок. Американецът пък все още настройваше първия си начален удар и при 2-1 в полза на Григор, българинът го притисна и стигна до дюс. В следващото разиграване, форхендът на Сок закачи филето на мрежата и излезе в аут, а американецът се срина с двойна грешка на брейкбола.

Нататък ситуацията са усложни малко да Димитров, който трябваше да отразява брейкбол, но обжалва и се оказа, че топката е добра, така че поведе 40-30. При 40-40 Сок направи непредизвикана грешка от форхенд, пласирайки удар в мрежата, а на следващата точка направи много лош контакт от форхенд и ударът му излезе далеч в аут, а резултатът стана 4-1 гейма. Американецът смени тактиката на свой сервис и потърси атаки към мрежата, което бързо му донесе намаляване на пасива до 4-2.

Григор просто не можеше да печели подаванията си бързо в тези минути и отново положи доста усилия, за да поведе с 5-2. При 5-3, българинът дръпна с 30-0, но бе хванат в крачка на следващата точка и бекхендът му попадна в мрежата. Отново неточност от бекхенд му коства изравняване, но дълбок форхенд предизвика пропуск на съперника след това и донесе сетбол на нашия. На него обаче Григор пресили бекхенд – дюс. После Сок се добра и до точка за връщане на брейка, на която обаче направи непредизвикана грешка от форхенд. Григор пък си осигури нов сетбол, а този път Сок намери топката с рамката на ракетата и сетът приключи с 6-3.

Битката за надмощие във втората част намери късна развръзка, когато при 4-3 в полза на Сок, американецът стигна до до два брейкбола. Ас и ретур в аут ги заличиха, а скоро и още един отиде в историята. Лошо воле на Григор след колеблив ретур даде шанс на Сок да играе за топката и той взе превес в разиграването, за да си осигури нов скрит сетбол, на който непредизвикана грешка на българина остави всичко в ръцете на съперника му. Сок не сбърка на свой сервис и рестартира битката с 6-3.

Димитров направи всичко възможно да оставя топката в игра максимално дълго и да увеличава непрестанно напрежението върху Сок, който в крайна се пропука още в първото си подаване. Американецът спаси общо три брейкбола, но двойна грешка и воле в мрежата означаваха преднина от 2-0 за Григор. Качеството на играта на българина обаче спадна и при 4-2 двамата със Сок изиграха мъчителен за гледане гейм, който бе изпълнен с грешки, а след четири пропиляни брейкбола, американецът все пак реализира петия с хубаво стопволе.

Сок изравни до 4-4, но Димитров макар и не с най-добрия си тенис, показа желязна воля и спечели сервиса си за 5-4, а след това си осигури и три поредни мачбола в подаването на съперника. Американецът обаче вкара два хубави сервиса, а при третия брейкбол пласира и форхенд на линията и в крайна сметка се измъка от тежката ситуация.

Стигна се до логичен тайбрек, в който Сок се откъсна напред с 5-2 точки, но Димитров показа характер и изравни до 5-5. Съперникът му все пак стигна до първи мачбол, само че Григор и този път не се огъна и взе и двете си подавания – 7-6. Следващите три точки обаче отидоха на сметката на Сок и американецът грабна победата, а в следващия кръг ще играе срещу Малек Джазири.