Чилич е на финал. Чака Федерер или корейската сензация

Чилич е на финал. Чака Федерер или корейската сензация Снимка: Getty Images

Марин Чилич се класира за трети финал на турнир от Големия шлем в кариерата си. Хърватинът продължи победната си серия на Откритото първенство на Австралия с успех с 6-2 7-6(4) 6-2 над Кайл Едмънд, който на четвъртфиналите елиминира Григор Димитров.

Опитът на Чилич си каза думата и шампионът от US Open 2014 не даде много шансове на 23-годишния британец.

Хърватинът се нужадеше от време да поеме инициативата и отрази две точки за пробив още в първия гейм на двубоя. В следващите си две подавания обаче даде само точка на Едмънд, след което проби за 4-2 и затвърди. Частта приключи с нов пробив, след което британецът взе медицински таймаут.

Чилич стигна до нова възможност за пробив при 30-40 в четвъртия гейм на втория сет, но Едмънд отговори с ас и малко по-късно удържа. Хърватиът изостана с 0-30 след двойна греша и нов колеблив сервис в осмия гейм, но удържа. Стигна се до тайбрек, в който нямаше минипробиви до 3-3. Веднага след размяната на полетата Чилич натисна бекхенда на Едмънд и проби, а малко по-късно приключи успешно и втората част с нов минибрейк след бекхенд уинър за 7-4.

В третия сет Едмънд като че ли сам не си вярваше, че е способен за първи път в кариерата си да обърне мач от 0-2. Чилич проби за 2-1, а малко по-късно пропусна нов брейкбол в петия гейм. Брейкът обаче не закъсня и след маратонски седми гейм хърватинът се оттегли на почивка с комфортен аванс от 5-2.

Световният №6 приключи полуфинала без напрежение и очаква да разбере кой ще е следващият му съперник – Роджър Федерер или Хьон Чунг. Само преди половин година хърватинът игра финал срещу Маестрото на Уимбълдън.