Вавринка започна с победа в София след обрат

Вавринка се пребори за успеха в първия си мач пред българска публика

Стан Вавринка направи победен дебют пред българската публика, надигравайки Мартин Клижан с 4-6 6-2 6-3 в мач от втория кръг на DIEMA XTRA Sofia Open. Това бе едва трети двубой за Вавринка през последните 7 месеца и първи от отпадането от Тенис Сандгрен във втория рунд в Мелбърн.

Мачът започна с подчертано предимство на сервиращите, а Вавринка затвори с ас петия гейм за 3-2. Следващият премина през 30-30, но Клижан не позволи на трикратния шампион от Големия шлем да се добере до първа възможност за пробив.

Брейкболите обаче не закъсняха. Вавринка изигра много неубедителен сервис гейм, изпълнен с грешки, и бе пробит на нула - 3-4.

Швейцарецът имаше шанс за незабавен рибрейк след едно от най-хубавите разигравания до момента, след което взе преднина от 30-40, но Клижан показа стабилни нерви и затвърди брейка.

Стан остана в сета, обръщайки деветия гейм от 0-30 и отразявайки сетбол, но малко по-късно съперникът му приключи частта на свой сервис - 6-4 за 37 минути.

Вавринка започна втория сет с гейм на нула, след което със страхотен минаващ удар направи 15-40, което му даде шанс да дръпне с пробив. Клижан отрази първия брейкбол с ас, а на втория топката се закачи във филето след ретура на Стан и излезе в аут. Словакът затвори подаването си с нов ас - 1-1.

Последва един от най-атрактивните геймове от началото на двубоя, в който Вавринка отрази два шанса за пробив на словака.

Бившият №3 в света покачи осезаемо нивото си и с воле на мрежата стигна до 0-40 в четвъртия гейм. От третия опит швейцарецът проби след ретур, който не остави шансове на опонента му - 3-1.

Стан поддържаше брейка преднина, а в осмия гейм стигна до два сетбола в подаването на съперника и реализира втория с ретур уинър от бекхенд - 6-2.

Трикратният шампион от Шлема започна трудно решителния сет, в който пресили бекхенд за 15-40. Първият брейкбол бе отразен с ас, а втория - с форхенд уинър, кацнал на линията. С още една директна точка от сервис Вавринка взе геймбол и удържа подаването си.

Двубоят се реши с пробив в четвъртия гейм. Швейцарецът дръпна с 0-40 на ретур и от втората си възможност реализира брейка след непредизвикана грешка от форхенд на Клижан. Той затвърди за 4-1 и до края не позволи на 147-ия в момента в ранглистата словак да върне пробива.

На четвъртфиналите Стан ще играе с Виктор Троицки, финалист в София от 2016-а.